O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Inflacja na poziomie 5 procent. Ekonomiści wskazują do kiedy się utrzyma

Inflacja utrzyma się na poziomie 5 proc. do czerwca 2025 r., mimo zamrożenia cen energii w tym okresie, obniżka stóp procentowych NBP może nastąpić w III kwartale przyszłego roku, kiedy to inflacja zbliży się do celu banku centralnego - ocenili ekonomiści z Credit Agricole.

Banknoty. Fot. PAP/	Tomasz Waszczuk
Banknoty. Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk

Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie poinformował, że główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc.

Więcej

Zobacz galerię (2)
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Fot. PAP/Rafał Guz

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ekonomiści Credit Agricole komentując te decyzję ocenili, iż jest ona zgodna z konsensusem rynkowym. "Wsparciem dla naszej prognozy była utrzymująca się podwyższona inflacja w listopadzie, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS zmniejszyła się – najprawdopodobniej przejściowo - z 5,0 proc. rdr w październiku do 4,6 proc." - wskazali.

Zauważyli, iż w ocenie Rady Polityki Pieniężnej czynnikami zwiększającymi presję inflacyjną są wzrost cen nośników energii i wynagrodzeń oraz zmiany regulacyjne. Według banku inflacja utrzyma się na poziomie 5 proc. do czerwca 2025 r., mimo zamrożenia cen nośników energii w tym okresie. Zdaniem ekonomistów, swój szczyt w Polsce osiągnie w marcu przyszłego roku.

"Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą pierwsza obniżka stóp nastąpi w III kw. 2025 r., a więc w okresie, w którym ze względu na efekt wysokiej bazy inflacja znacząco spadnie do poziomu zbliżonego do 3,5 proc." - zaznaczyli. Inflacja na poziomie 3,5 proc. oznaczałaby osiągnięcie górnej granicy odchyleń celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.

Ponadto, Credit Agricole zakłada, że kurs złotego wyraźnie osłabi się w I kwartale 2025 r. w związku z decyzjami nowej administracji Donalda Trumpa, mającymi na celu zawarcie szybkiego rozejmu miedzy Ukrainą, a Rosją. Zauważyli jednak, że tak jak potencjalne zakończenie wojny w dłuższym terminie może być stabilizujące dla rynków finansowych, to procesy do tego prowadzące "wywołają dalszą eskalację działań zbrojnych, związaną z próbą wzmocnienia pozycji negocjacyjnych przez obie strony konfliktu". "Eskalacja ta będzie oddziaływać w kierunku zwiększenia zmienności na rynkach finansowych" - ocenili.

Ekonomiści banku podkreślili jednak, że nie wykluczają obniżek w II kw. 2025 r., gdy inflacja przestanie rosnąć, a prognozy zaczną wskazywać jej spadek w III kwartale, co wesprze efekt wysokiej bazy. "Na umiarkowanie wysokie prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza wskazują odnotowane w ostatnich tygodniach wypowiedzi prezesa NBP i niektórych członków RPP" - zauważyli.

Zaznaczyli, że ocena wyników listopadowej projekcji inflacji banku centralnego, wskazujących na powrót inflacji do celu NBP w drugiej połowie 2026 r., nie daje przestrzeni do obniżek stóp w całym horyzoncie projekcji. "Sugeruje to, że część członków RPP nie utożsamia się z wynikami listopadowej projekcji inflacji, która w ich ocenie przewiduje zbyt wysoką presję inflacyjną do 2026 r." - ocenił Credit Agricole. (PAP)

jls/ drag/gn/

Zobacz także

  •  Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński . Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Prezes NBP: przewidujemy, że inflacja będzie niższa i będzie maleć

  • Inflacja (zdjęcie ilustracyjne). PAP/Marcin Bielecki

    RPP: inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż oczekiwano

  • Banknoty stuzłotowe Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Domański: w kolejnych miesiącach inflacja będzie dalej spadać

  • Portfel z banknotami. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Dochód Polaków w górę. "Takiego wzrostu nie było od co najmniej dwóch dekad"

Serwisy ogólnodostępne PAP