Kto z kim się zmierzy 15 października? Najciekawsze pojedynki wyborcze w okręgach. Nie zawsze między "jedynkami"

2023-09-07 16:18 aktualizacja: 2023-09-08, 08:32
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Fot. PAP/Piotr Nowak
Wszystko już jest jasne, jeśli chodzi o miejsca startu polityków w tegorocznych wyborach. Listy kandydatów zostały zarejestrowane. Zobacz, kto z kim się zmierzy 15 października.

Start Jarosława Kaczyńskiego w wyborach do Sejmu w województwie świętokrzyskim to bez wątpienia największa niespodzianka tegorocznych wyborów parlamentarnych. Lider listy Prawa i Sprawiedliwości rywalizował będzie z "jedynkami" innych ugrupowań. Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Marzena Okła Drewnowicz, listę Trzeciej Drogi  – Czesław Siekierski, Nowej Lewicy  – Andrzej Szejna, Bezpartyjnych Samorządowców  – wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki, a Konfederacji  – Michał Wawer.

Ta rywalizacja "jedynek" schodzi jednak  – według wielu komentatorów – na dalszy plan. Najwięcej emocji wzbudza pojedynek prezesa PiS ze startującym z ostatniego miejsca na liście KO Romanem Giertychem, wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i właśnie Jarosława Kaczyńskiego.

"W tym przypadku trochę niezręczne jest mówienie o pojedynku >>jedynek<<. To będzie pojedynek pierwszego i ostatniego miejsca, a wiemy, że są to miejsca biorące. Mam wrażenie, że waga tego starcia polega na tym, że w regionie świętokrzyskim rozegra się to, co będzie taką miniaturą pojedynku na arenie ogólnopolskiej. Wiemy, że Jarosław Kaczyński odmawiał debaty z Donaldem Tuskiem, a tutaj do tego zderzenia dojść musi. Roman Giertych też jest wytrawnym graczem, więc uwaga opinii publicznej w całej Polsce skupi się na tym starciu” – powiedziała PAP prof. Joanna Kasińska-Metryka, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Działacze PiS w regionie liczą, że dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu ugrupowaniu uda się uzyskać jeszcze lepszy wynik, niż cztery lata temu (10 mandatów). "Ta liczba mandatów może się faktycznie zwiększyć. Natomiast nie widzę tutaj takiej prostej korelacji, kosztem jakich partii miałoby to się odbyć. Ponieważ ten przepływ wyborców nie jest na tyle rozpoznany. Sądzę, że taka lokomotywa wyborcza, jaką niewątpliwie jest Jarosław Kaczyński, przede wszystkim może zmobilizować ten elektorat, który w 2019 roku pozostał w domach" – oceniła Kasińska-Metryka.

W 2019 roku wybory do Sejmu w regionie świętokrzyskim (okręg nr 33) wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując ponad 55 proc. głosów. Przełożyło się to na 10 mandatów. Trzy mandaty przypadły Koalicji Obywatelskiej, a po jednym Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, Sojuszowi Lewicy Demokratycznej i Konfederacji.

Wassermann (PiS) i Sienkiewicz (KO) – rywalizacja "jedynek" w Krakowie

Posłanka Małgorzata Wassermann (PiS) i były minister spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL Bartłomiej Sienkiewicz (KO) – to "jedynki" sejmowych list głównych ugrupowań, które zmierzą się w Krakowie w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Według zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Wassermann po raz kolejny otworzy listę tej partii w Krakowie w wyborach do Sejmu.

To jedna z najbardziej rozpoznawanych kandydatek w nadchodzących wyborach do parlamentu z okręgu małopolskiego. Adwokatka, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej, od 2016 r. kierowała pracami sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W 2018 r. kandydowała na prezydenta Krakowa, w drugiej turze przegrała z Jackiem Majchrowskim.

W tegorocznych wyborach do Sejmu zmierzy się z liderem listy KO Bartłomiejem Sienkiewiczem. To polityk urodzony w Kielcach, mieszkający w Warszawie. W 2019 r. uzyskał mandat posła startując z pierwszego miejsca listy w Kielcach.

W Krakowie studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i współpracował z opozycją antykomunistyczną. W rządach Donalda Tuska był ministrem spraw wewnętrznych (2013-2014). 

Podczas rozmów z dziennikarzami Sienkiewicz podkreśla, że jego głównym celem jako kandydującego w wyborach parlamentarnych jest nie dopuścić, żeby Krakowem rządziło PiS.

Wassermann w stolicy Małopolski zmierzy się również z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Rafałem Komarewiczem (Trzecia Droga), socjologiem Maciejem Gdulą (Nowa Lewica), a także ze Zbigniewem Żyłą z komitetu wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy. Konfederację reprezentować ma, według zapowiedzi partii, Konrad Berkowicz.

Okręg 13 (Kraków, powiaty krakowski, olkuski, miechowski) reprezentować w Sejmie będzie 14 posłów.

W poprzednich wyborach sześć mandatów przypadło PiS, cztery – KO, dwa – SLD i po jednym Konfederacji i PSL.

Podlaskie. Sasin, Hołownia, Truskolaski, Bosak, Krutul w pojedynku 

Szef MAP Jacek Sasin (PiS), lider Polski 2050 Szymon Hołownia i trzej obecni posłowie Krzysztof Truskolaski (KO), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Paweł Krutul (Lewica) - to "jedynki" list wyborczych głównych komitetów wyborczych Podlaskiem. Ciekawy będzie pojedynek kandydatów ze środowiska prawosławnego.

Do podziału w regionie (okręg nr 24) jest czternaście mandatów do Sejmu. W 2019 roku osiem zdobyło PiS, trzy Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, KW SLD i Konfederacja.

Lider ówczesnej listy PiS, obecny wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski tym razem startuje z 6. miejsca. "Jedynką" jest Jacek Sasin, miejsca za nim mają Jacek Bogucki, Adam Andruszkiewicz, Bogumiła Olbryś i Jarosław Zieliński. Bogucki to senator obecnej kadencji; zdecydował się na start w wyborach do Sejmu (w przeszłości był już posłem PiS kilku kadencji); za to do Senatu o jeden z trzech mandatów w regionie powalczy jego żona Anna Bogucka - burmistrz Czyżewa.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin to debiutant w wyborach w Podlaskiem (w 2019 roku walczył o mandat poselski z listy PiS na Lubelszczyźnie). Zupełnym debiutantem w wyborach parlamentarnych jest pierwszy na liście Trzeciej Drogi - lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który zdecydował się na start z rodzinnego miasta - Białegostoku. "Dwójką" na tej liście jest poseł PSL Stefan Krajewski.

Listę Koalicji Obywatelskiej otwierał w 2019 roku Robert Tyszkiewicz. Tym razem startuje z trzeciego miejsca, a "jedynką" jest Krzysztof Truskolaski; obaj są posłami kończącej się kadencji. Truskolaski to obecny szef Platformy Obywatelskiej w Podlaskiem. 

Liderem listy Konfederacji jest poseł Krzysztof Bosak; w 2019 roku mandat poselski zdobył w tym województwie ówczesny lider listy Robert Winnicki.

Niespodzianki nie ma na liście Nowej Lewicy, bo otwiera ją obecny poseł Paweł Krutul.

Ciekawie zapowiada się pojedynek o głosy środowiska prawosławnego i mniejszości białoruskiej w Polsce. Podlaskie to region, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych i mniejszości białoruskiej w kraju.

W obecnej kadencji przedstawicielem tej społeczności w Sejmie jest podlaski poseł KO Eugeniusz Czykwin. Doświadczony parlamentarzysta walczy o kolejną kadencję (7. miejsce na liście), ale już na liście Koalicji ma konkurencję, bo o mandat walczy również np. zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk (miejsce 10.), także odwołujący się do środowiska prawosławnego.

Wprost do tego środowiska odwołuje się też Aleksander Wasyluk, startujący z 5. miejsca na liście Trzeciej Drogi - działacz społeczny, współzałożyciel portalu Cerkiew.pl i międzynarodowego projektu fotograficznego OrthPhoto, wspierany przez Forum Mniejszości Podlasia. Kandydatkę, która ma znaleźć poparcie w tym samym środowisku, ma również Prawo i Sprawiedliwość. Z 6. miejsca listy PiS startuje bowiem Lucja Nimierowicz, od lat związana ze oświatą, odpowiedzialna za działalność niepublicznego przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Małopolskie. Władysław Kosiniak-Kamysz zmierzy się w Tarnowie m.in. z Anną Pieczarką i Urszulą Augustyn

W Tarnowie "jedynkami" list głównych partii są ci sami politycy, co w poprzednich wyborach: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (Trzecia Droga), Anna Pieczarka (PiS) i Urszula Augustyn (KO).

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po raz kolejny będzie się ubiegał o mandat posła ziemi tarnowskiej. Urodził się i mieszka w Krakowie, jednak podkreśla swoje związki z regionem tarnowskim, który nazywa kolebką ruchu ludowego. Poseł często bierze tu udział w spotkaniach z mieszkańcami, szczególnie kultywuje pamięć o Wincentym Witosie – pochodzącym z Wierzchosławic działaczu ruchu ludowego i trzykrotnym premierze Rzeczypospolitej.

Kosiniak-Kamysz był najmłodszym ministrem w rządzie PO-PSL – miał 30 lat, gdy w listopadzie 2011 r. obejmował resort pracy i polityki społecznej. Mandat posła ziemi tarnowskiej pełni od 2015 r. Z wykształcenia jest lekarzem internistą.

Priorytetem szefa ludowców jest - jak mówi - zadbanie o interesy rolników, m.in. o wyższe dopłaty unijne dla nich, ale i zatrzymanie niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy. Kosiniak-Kamysz zapowiada też m.in. walkę o bardziej preferencyjne warunki prowadzenia działalności gospodarczej, jest orędownikiem dobrowolnych składek ZUS.

Anna Pieczarka (PiS) od urodzenia związana jest z ziemią tarnowską. W wyborach samorządowych, do sejmiku, w 2018 r. zdobyła najlepszy wynik w kraju – ponad 72,7 tys. głosów. W 2019 r. uzyskała mandat posłanki z tego okręgu. W latach 2018-2019 była członkinią zarządu województwa małopolskiego. Pieczarka od blisko 25 lat pracuje w jednostkach samorządowych. Z wykształcenia jest ekonomistką. Posłanka podkreśla, że celem Zjednoczonej Prawicy jest powtórzenie wyniku sprzed czterech lat, czyli zdobycie w jej okręgu siedmiu mandatów do Sejmu, a sukcesem będzie uzyskanie ósmego.

Urszula Augustyn od 18 lat jest posłanką, w 2015 r. była wiceministrem edukacji. Z wykształcenia jest filologiem polskim – studia ukończyła na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych oraz jako dziennikarka mediów katolickich.

„Potrafimy pokazać mieszkańcom Małopolski, trudnej dla Koalicji Obywatelskiej, że jesteśmy warci tego, żeby nam po raz kolejny zaufać. Chcemy normalnej Polski, w której wszyscy możemy godnie żyć” – mówiła w sierpniu podczas prezentacji list KO w Krakowie.

W okręgu 15 jedynkami są jeszcze (według bieżącego spisu na stronie wybory.gov.pl): Karol Pęczek z komitetu Konfederacji i Elżbieta Naleźnik z komitetu Polska Jest Jedna. Lewicę reprezentować ma - zgodnie z zapowiedziami partii - Jacek Jabłoński.

Toruń. W wyborach do Sejmu w okręgu nr 5 zmierzą się Szczucki, Myrcha, Scheuring-Wielgus i Wipler

W wyborach do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim (nr 5) zmierzą się startujący z pierwszych miejsc na listach szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki (PiS), poseł Arkadiusz Myrcha (KO), posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowa Lewica) i Przemysław Wipler (Konfederacja).

Prezes Rządowego Centrum Legislacji (RCL) prof. Szczucki będzie "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Na kolejnych miejscach znaleźli się posłowie Joanna Borowiak, Zbigniew Girzyński, Anna Gembicka i Jan Krzysztof Ardanowski oraz wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

"Mam zaszczyt być na czele listy wybitnych osobowości, które mają ogromną liczbę osiągnięć dla regionu kujawsko-pomorskiego. Jest to lista ludzi, którzy idą po zwycięstwo. (...) Będziemy o to zwycięstwo wspólnie, dzielnie walczyć" - powiedział Szczucki prezentując listę.

"Jedynką" listy KO w okręgu toruńskim będzie poseł Arkadiusz Myrcha, który w Sejmie zasiada od 2015 roku. To 39-letni doktor nauk prawnych. Studia prawnicze ukończył na UMK w Toruniu. Na kolejnych miejscach listy znaleźli się posłowie Iwona Hartwich z Torunia i Tomasz Szymański z Grudziądza.

Liderka listy Nowej Lewicy do Sejmu w okręgu toruńskim to posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Pytana przez PAP podczas prezentacji listy, jak Lewica chce uzyskać w tym okręgu wynik w okolicach 15 procent, który udało się jej uzyskać w 2019 roku przy zdecydowanie słabszych obecnie sondażach, odpowiedziała: "mamy przygotowaną bardzo dobrą kampanię. Wiemy, jak to zrobić i kiedy zrobić".

"Jedynką" Konfederacji w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim jest były poseł Przemysław Wipler. W trakcie kampanii mówił on już, że Konfederacja chce wprowadzić do parlamentu jak najwięcej osób, które będą stały po stronie obywateli, "dobrych posłów", którzy będą reprezentowali interesy wyborców. "Dobry poseł to człowiek, który nigdy nie zagłosuje za nowymi podatkami, za podnoszeniem tych, które już są. Dobry poseł to człowiek, który pamięta, kto pracuje na ten kraj i o tych ludzi chce walczyć" - powiedział Wipler.

Były wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski z PSL jest "jedynką" listy Trzeciej Drogi w tym okręgu. "Spełniam się jako samorządowiec i od lat odnajduję się także w tej roli. Nigdy jednak nie ukrywałem swoich ambicji politycznych. Jeżeli wyborcy tak zdecydują i pozwolą mi wrócić do Sejmu, to widzę tam dla siebie miejsce i zadania do wykonania. Zgodnie z decyzją Rady Naczelnej PSL to właśnie ja jestem +jedynką+ Trzeciej Drogi w okręgu toruńskim. Mam jednak w sobie bardzo dużo pokory, bo miejsce na liście niczego nie gwarantuje. Będę chciał przekonać do siebie wyborców swoimi pomysłami, doświadczeniem i osiągnięciami, bo w polityce jestem już bardzo długo" - powiedział PAP Sosnowski.

Listę Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu numer 5 otwiera pracownik obsługi biurowej z Ciechocinka Marek Kuszyński.

Do Senatu w okręgu numer 11 (Toruń) startują: poseł KO Tomasz Lenz oraz wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. 

Bydgoszcz. W okręgu nr 4 zmierzą się Szrot, Olszewski i Gawkowski

W wyborach do Sejmu w okręgu bydgoskim (nr 4) zmierzą się startujący z pierwszych miejsc na listach szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot (KW PiS), poseł Paweł Olszewski (KW KO) i poseł Krzysztof Gawkowski (KW Nowa Lewica).

Paweł Szrot szefem Gabinetu Prezydenta jest od 2022 r., w latach 2016-2020 był zastępcą szefa kancelarii premiera, w 2015 r. był sekretarzem sztabu kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Nie należy do żadnej partii politycznej, określa się jako sympatyk PiS od 22 lat. W wyborach parlamentarnych startuje po raz pierwszy.

Paweł Olszewski jest posłem od 2005 r., w 2015 r. był wiceministrem infrastruktury i rozwoju, pełnomocnikiem rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego. Wcześniej był radnym miasta Bydgoszczy.

Krzysztof Gawkowski do Sejmu został wybrany w 2019 r., ubiegając się o mandat również z pierwszego miejsca w Bydgoszczy. Jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy i szefem klubu parlamentarnego Lewicy. W przeszłości był radnym w Wołominie, radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wiceprzewodniczącym i sekretarzem generalnym SLD, a później sekretarze partii Wiosna.

"Jedynkami" w okręgu są również przedsiębiorca, członek Polski 2050 Norbert Pietrykowski (KWW Trzecia Droga), prawnik Marcin Sypniewski (KW Konfederacja Wolność i Pokój) i inżynier energetyki Łukasz Pająk (KW Bezpartyjni Samorządowcy).

Na drugich miejscach list komitetów w okręgu bydgoskim znaleźli m.in. obecni posłowie Łukasz Schreiber (PiS), Jan Szopiński (Nowa Lewica), Dariusz Kurzawa (Trzecia Droga) oraz Iwona Kozłowska (KO).

Schreiber listy z KW Prawo i Sprawiedliwość zasiada w Sejmie od 2015 r. W poprzedniej kadencji by sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w obecnej - ministrem-członkiem Rady Ministrów, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. W przeszłości był radnym miasta Bydgoszczy.

Szopiński jest posłem drugą kadencję, za pierwszym razem został wybrany z listy SLD. Przez dwie kadencji był wicemarszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego, był też radnym, wiceprzewodniczącym rady miasta Bydgoszczy, wiceprezydentem Bydgoszczy.

Kurzawa jest członkiem PSL, w Sejmie zasiada od 2019 r. Wcześniej był wicewojewodą kujawsko-pomorskim, radnym Sejmiku i przez dwie kadencje wicemarszałkiem woj. kujawsko-pomorskiego. Był też radnym powiatu mogileńskiego.

Kozłowska należy do PO, w Sejmie zasiada przez dwie kadencje (2011-205 i od 2019 r.) Była też radną Sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego. 

Kalisz. W okręgu nr 36 zmierzą się Maląg, Urbaniak, Szczepański  i Grzyb

W wyborach do Sejmu w okręgu kalisko-leszczyńskim (nr 36) zmierzą się startujący z pierwszych miejsc na listach minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (PiS), poseł Jarosław Urbaniak (KO), poseł Wiesław Szczepański (Nowa Lewica) i poseł  PSL Andrzej Grzyb (Trzecia Droga).

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg będzie "jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu kalisko-leszczyńskim. Na kolejnych miejscach znaleźli się minister zdrowia Katarzyna Sójka, posłowie Tomczasz Ławniczak, Jan Dziedziczak, Jan Mosiński i Piotr Kaleta.

„My wszyscy tak, jak tutaj jesteśmy - 24 osoby, które kandydują do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z okręgu 36 oraz nasi kandydaci do Senatu, głęboko wierzymy że Polska dalej będzie się rozwijała tak, jak rozwija się teraz przez te 8 lat. Mamy przygotowany program - wizję Polski nie na 4 najbliższe lata, ale co najmniej na 8 lat. Polska będzie się rozwijała pod każdym względem. Dla każdego z nas ważne jest to, aby dać z siebie maksymalnie wszystko, bo siła jest w drużynie” – mówiła Maląg podczas prezentacji kandydatów.

"Jedynką" listy KO w okręgu nr 36 jest poseł Jarosław Urbaniak, były prezydent Ostrowa Wlkp. i zastępca sekretarza generalnego PO. Na kolejnych miejscach listy znaleźli się posłowie Karolina Pawliczak, która opuściła szeregi Nowej Lewicy. Obecny poseł PO z Leszna Grzegorz Rusiecki będzie trzeci, czwarta Alicja Łuczak - radna powiatu kaliskiego, za nią Beata Pałka-Szydło z Rawicza. Karolina Pawliczak na każdej konferencji podkreśla, że celem wyborów jest pokonanie i rozliczenie PiS-u.

Liderem listy KWW Nowej Lewicy do Sejmu w okręgu nr 36 jest poseł Wiesław Szczepański z Leszna, szef struktur wojewódzkich partii. Dwójką jest położna Anita Świątek, a trójką były wieloletni parlamentarzysta i starosta kaliski Leszek Aleksandrzak. Wiesław Szczepański na konferencji w Ostrowie Wlkp. zapowiedział, że po wyborach Nowa Lewica odstąpi m.in. od budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i skupi się na kolejach szybkiej prędkości między miastami wojewódzkimi.

"Jedynką" Trzeciej Drogi jest poseł PSL Andrzej Grzyb, były europoseł. Tuż za nim uplasowała się kaliska radna Barbara Oliwiecka z Polski 2050. Poseł PSL-u podczas prezentacji kandydatów powiedział, że przedstawiane przez Trzecią Drogę propozycje programowe są wypadkową oczekiwań obu partii. Jak dodał, istnieją kwestie, w których członkowie mają odmienne poglądy. „Są obszary, w których mamy nieco odmienne zdanie, ale to właśnie jest urok koalicyjnych komitetów wyborczych, że w niektórych sprawach możemy mieć odmienne poglądy, ale nie dotyczy to tych zasadniczych kwestii, jakie zostały zapisane w projekcie na 100 dni i na kolejne lata naszego funkcjonowania w parlamencie” - zaznaczył.

Na czele Konfederacji w wyborach do Sejmu jest przedsiębiorca Andrzej Kuświk, prezes lokalnych struktur partii Nowa Nadzieja.

Listę Bezpartyjnych Samorządowców w okręgu numer 36 otwiera wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek.

Okręg 36 swoim zasięgiem obejmuje Kalisz, Leszno oraz powiaty gostyński, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski i rawicki w Południowej Wielkopolsce.

Małopolskie. W okręgu nr 12 zmierzą się m.in. Rafał Bochenek (PiS) i Dorota Niedziela (KO)

W wyborach do Sejmu w okręgu nr 12, obejmującym zachodnią Małopolskę, zmierzą się startujący z pierwszych miejsc na listach: Rafał Bochenek (PiS), Dorota Niedziela (KO), Paweł Śliz (Trzecia Droga), Paweł Kobielusz (Nowa Lewica) i Bartosz Wilczyński (Konfederacja).

Rafał Bochenek po raz drugi z pierwszego miejsca na liście okręgu 12 startował będzie w wyborach parlamentarnych. W poprzednich wyborach uzyskał mandat posła, zdobywając prawie 47 tys. głosów. Od listopada 2022 r. jest rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej zaangażowany był w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy; w 2016 i 2017 r. pełnił funkcję rzecznika rządu Beaty Szydło. Bochenek ma doświadczenie w pracy samorządowej. Był radnym powiatu wielickiego, skąd pochodzi, a także radnym sejmiku małopolskiego, przez rok (2018-2019) był przewodniczącym sejmiku.

Dorota Niedziela również w poprzednich wyborach otwierała listę okręgu 12, zdobyła mandat posła, uzyskując ponad 22 tys. głosów. Była także posłanką w kadencjach 2011-2015, 2015-2019. Niedziela jest wiceszefową PO. Od czerwca do listopada 2015 r. pełniła funkcję wiceministra środowiska. W czasie pracy w parlamencie m.in. przewodniczyła Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2019 r. bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego. Mieszka w Kętach. Studiowała weterynarię we Wrocławiu.

Listę Trzeciej Drogi w Małopolsce zachodniej otwiera Paweł Śliz (Polska 2050 Szymona Hołowni), adwokat pochodzący z Krakowa.

"Jedynką" Nowej Lewicy jest Paweł Kobielusz, nauczyciel w szkole podstawowej, zamieszkały w Oświęcimiu.

Agata Wiśniowska, pedagog z Oświęcimia, otwiera z kolei listę Bezpartyjnych Samorządowców, a Bartosz Wilczyński, inżynier automatyki i robotyki z Trzebini – listę Konfederacji.

Z okręgu 12 (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki) do zdobycia jest osiem mandatów do Sejmu.

W 2019 r. w okręgu tym PiS uzyskał sześć mandatów, KO – dwa.

Pomorskie. Płażyński, Pomaska, Urbaniak, Müller, Nowacka, Tyszka liderami list wyborczych do Sejmu w regionie

Kacper Płażyński (PiS), Agnieszka Pomaska (KO), Michał Urbaniak (Konfederacja) powalczą o mandaty w Sejmie z pierwszych miejsc list wyborczych w okręgu gdańskim. W okręgu gdyńsko-słupskim „jedynkami” będą m.in. Piotr Müller (PiS), Barbara Nowacka (KO) i Stanisław Tyszka (Konfederacja).

Listę PiS w okręgu nr 25 (gdańskim) otwiera poseł Kacper Płażyński. „Dwójką” będzie poseł Kazimierz Smoliński, a na trzecim miejscu jest wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. 

W okręgu nr 26 (gdyńsko-słupskim) "jedynką" PiS został rzecznik rządu Piotr Müller, za którym na liście znajdzie się poseł Aleksander Mrówczyński, a na trzecim miejscu wieloletnia posłanka, a potem senator VI i VII kadencji Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

W okręgu nr 25 listę Koalicji Obywatelskiej otwiera posłanka PO Agnieszka Pomaska. Drugie miejsce przypadło prezydentowi Sopotu i prezesowi ruchu samorządowego „Tak! Dla Polski” Jackowi Karnowskiemu, a trzecie miejsce zajmuje wójt gminy Pruszcz Gdański Małgorzata Kołodziejczak. 

W pomorskim okręgu nr 26 Koalicja Obywatelska na pierwszym miejscu umieściła posłankę Barbarę Nowacką (Inicjatywa Polska), na drugim, reprezentującego Słupsk, Zbigniewa Konwińskiego. Trzecie miejsce na liście zajmuje posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska.

Na liście Konfederacji w okręgu gdańskim „jedynką” jest poseł Michał Urbaniak. Za nim kolejno znaleźli się naukowiec Marcin Krzywkowski oraz Michał Welka - z zawodu inżynier elektrotechniki. 

W okręgu gdyńskim „jedynką” jest poseł Stanisław Tyszka, na drugim miejscu znalazł się członek zarządu Ruchu Narodowego Krzysztof Szymański, a trzecią pozycję zajął członek Konfederacji Korony Polskiej Konrad Niżnik.

Liderką listy pomorskich kandydatów Trzeciej Drogi w okręgu 25 jest Agnieszka Buczyńska z Polski 2050 Szymona Hołowni, a „dwójką” również reprezentujący Polskę 2050, Łukasz Kopeć. Na „gdyńskiej” liście Trzeciej Drogi pierwsza pozycja przypadła Markowi Biernackiemu (PSL), a drugie miejsce Bartoszowi Szmajchelowi (Polska 2050).

Listę kandydatów do Sejmu KW Nowa Lewica w okręgu gdańskim zgodnie z zapowiedziami otworzy Katarzyna Kotula, która w poprzednich wyborach reprezentowała ziemię szczecińską. W okręgu gdyńskim „jedynką” będzie posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która w obecnej kadencji Sejmu reprezentuje Wrocław. Z tego okręgu o mandat powalczy też poseł Marek Rutka.

W pomorskich okręgach o głosy walczyć będą też m.in. kandydaci Komitetu Wyborczego Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców oraz Komitetu Wyborczego Bezpartyjnych Samorządowców.

Małopolskie. Ryszard Terlecki z PiS w Nowym Sączu zmierzy się z córką wójta, "jedynką" listy KO

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki startujący do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu (okręg nr 14) zmierzy się  z „jedynką” Koalicji Obywatelskiej – córką wójta Nowego Targu Weroniką Smarduch.

W poprzednich wyborach parlamentarnych Terlecki starował jako „dwójka” z Krakowa.

Rywalką polityka PiS w obecnych wyborach będzie działaczka Platformy Obywatelskiej w Nowym Targu, wiceprzewodnicząca struktur wojewódzkich, analityk finansowy Weronika Smarduch. Kandydatka KO pochodzi z Łopusznej - rodzinnej wsi księdza Józefa Tischnera, jest córką wieloletniego wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha.

Weronika Smarduch swoją kandydaturę reklamuje hasłami: „Nie czekajmy dłużej! Przyszedł czas na realną zmianę. Państwa zaufanie pozwoli mi działać w Sejmie i reprezentować Sądecczyznę i Podhale”. Na swoim profilu społecznościowym napisała: „Jesteśmy międzypokoleniową siłą, która zadba, żeby tradycja i innowacja były synergicznym napędem naszej Polski”.

Z listy Trzeciej Drogi (PSL-PL2050) w okręgu 14 pierwsza na liście jest obecna posłanka PSL ze Świdnika Urszula Nowogórska, była przewodnicząca sejmiku małopolskiego.

Obecny prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech startuje w okręgu sądecko-podhalańskim jako lider Komitetu Wyborczego Polska Jest Jedna. Piech jest członkiem tej partii politycznej. W czasie pandemii Covid-19 zasłynął on z krytyki szczepienia i pandemicznych obostrzeń.

Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość jako „jedynkę” wystawił w tym okręgu Ryszarda Wilka z partii Nowa Nadzieja, przedsiębiorcę.

Nienależący do żadnej partii Edward Ucherski jest pierwszy na liście Nowej Lewicy. Komitet Bezpartyjnych Samorządowców na czele listy wystawił zastępcę burmistrza Rabki-Zdroju, Małgorzatę Gromalę.

Sądecko – podhalański okręg wyborczy nr 14 obejmuje powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański oraz miasto na prawach powiatu Nowy Sącz. Z tego okręgu do Sejmu wejdzie dziesięciu posłów. W poprzednich wyborach osiem mandatów przypadło PiS, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden PSL.

Wrocław. Stachowiak-Różecka, Chybicka, Śmiszek, Tuduj i Zimoch w pojedynku „jedynek” do Sejmu

Pięcioro obecnych parlamentarzystów otwiera listy swoich komitetów wyborczych w wyborach do Sejmu w okręgu nr 3, obejmującym Wrocław i okoliczne powiaty. Nowym kandydatem w porównaniu z listami sprzed czterech lat jest mieszkający w Łodzi poseł Tomasz Zimoch.

Poseł Tomasz Zimoch w 2019 roku został wybrany z listy KO w Łodzi, ale w tym roku kandyduje z nr 1 z KKW „Trzecia Droga - PSL - PL2050 Szymona Hołowni” w okręgu nr 3, obejmującym Wrocław oraz dziewięć powiatów, otaczających stolicę regionu.

Przed czterema laty w tym okręgu po pięć mandatów zdobyły PiS i KO, dwa przypadły Lewicy, natomiast po jednym miejscu w Sejmie zdobyły Konfederacja i PSL.

W pojedynku „jedynek” poza Zimochem nie ma we Wrocławiu niespodzianek, ponieważ listy poszczególnych komitetów otwierają obecni parlamentarzyści.

KW Prawo i Sprawiedliwość postawiło ponownie na poseł Mirosławę Stachowiak-Różecką, która w wyborach w 2019 roku zdobyła w tym okręgu najwięcej, bo ponad 91 tys. głosów.

Jej główną rywalką będzie senator KO Alicja Chybicka, która tym razem kandyduje do Sejmu. Podobnie było w 2015 roku, gdy obie były liderkami swoich list sejmowych. Wówczas Chybicka miała 62 tys. głosów, a Stachowiak-Różecka 41 tys.

Liderem listy Nowej Lewicy - tak jak przed czterema laty - jest poseł Krzysztof Śmiszek. Na czele listy Konfederacji jest też ponownie poseł tej partii Krzysztof Tuduj.

Liderem listy KW Bezpartyjni Samorządowcy jest członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj. Popularność tego samorządowego ugrupowania jest na Dolnym Śląsku duża, ponieważ w ostatnich wyborach samorządowych do Sejmiku zdobyło ono wystarczające poparcie, by w koalicji z PiS rządzić w regionie.

W dwóch ostatnich wyborach do Sejmu (2015 i 2019) w okręgu nr 3 dwukrotnie wygrywało Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Obywatelską. Przed ośmiu laty PiS zdobyło 6, a KO 5 mandatów. Natomiast w ostatnich wyborach, choć przewaga głosów wyniosła ponad 12 tys., podział mandatów był remisowy – po 5.(PAP)

Podkarpackie. Ziobro, Kowal i Braun powalczą o mandat do Sejmu z okręgu rzeszowskiego

Minister sprawiedliwości, poseł PiS Zbigniew Ziobro, poseł KO Paweł Kowal, Adam Dziedzic (Trzecia Droga) oraz poseł Grzegorz Braun (Konfederacja) zmierzą się w wyborach do Sejmu z okręgu rzeszowskiego nr 23.

Start Ziobry z Rzeszowa to jedna z większych niespodzianek w tegorocznych wyborach. Minister, jak sam przyznał, dostał propozycje startu z kilku miejsc. „Zdecydowanie najbliżej mojemu sercu była ziemia rzeszowska i Podkarpacie” - stwierdził.

Ziobro w swoich ostatnich wystąpieniach podkreślał, że jego rodzina ze strony matki i ojca pochodzi z Podkarpacia, a on spędzał tutaj wakacje.

Ziobro o mandat powalczy m.in. z Pawłem Kowalem, który jest „jedynką” na liście KO. Kowal jest posłem KO z Krakowa i jego start z Podkarpacia jest również niespodzianką, jednak nie tak dużą, jak start Ziobry. Kowal bowiem pochodzi z Rzeszowa, działał w radzie młodzieży, tutaj wciąż mieszka jego matka.

O mandat posła z tego okręgu ubiegają się również poseł Grzegorz Braun z Konfederacji oraz szef PSL w regionie Adam Dziedzic (Trzecia Droga). Natomiast liderem Nowej Lewicy jest poseł Wiesław Buż.

W tym okręgu do zdobycia jest 15 mandatów. W poprzednich wyborach najwięcej, bo aż 10, zdobyło PiS. Po dwa mandaty Konfederacja i KO oraz jeden Lewica.

W drugim podkarpackim okręgu wyborczym nr 22, przemysko-krośnieńskim, o mandat ubiegać się będą m.in. szef KPRM Marek Kuchciński (PiS), burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz (Trzecia Droga) oraz posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Frydrych (KO) zaś liderem Nowej Lewicy jest ekonomista Łukasz Rydzik.

W tym okręgu do zdobycia jest 11 mandatów. Cztery lata temu osiem mandatów zdobyło PiS, dwa KO i jeden mandat przypadł PSL (wówczas Koalicja Polska). 

Dolnośląskie. W Wałbrzychu zmierzą się m.in. posłowie Marcin Gwóźdź, Monika Wielichowska i Marek Dyduch

W okręgu wałbrzyskim listy wyborcze PiS i KO do Sejmu otwierają inni liderzy niż w 2019 roku. Pierwszy na liście PiS poseł Marcin Gwóźdź zmierzy się tu z "jedynką" KO posłanką Moniką Wielichowską. O głosy z pierwszego miejsca listy Nowej Lewicy powalczy także poseł Marek Dyduch.

W okręgu nr 2 obejmującym Wałbrzych oraz powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera pochodzący z Ząbkowic Śląskich poseł Marcin Gwóźdź. W 2019 roku Gwóźdź kandydował tu z piątego miejsca, zdobywając ponad 8 tys. głosów.

Drugie miejsce na liście PiS zajmuje była burmistrz Piławy, a obecnie dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy Zuzanna Bielawska, która przed czterema laty również startowała do Sejmu, ale bez powodzenia. Na miejscu trzecim znalazł się poseł, minister w KPRM Michał Dworczyk, który w poprzednich wyborach był liderem tej listy i osiągnął najlepszy wynik w okręgu - ponad 58 tys. głosów. Kolejne miejsce na liście zajmuje poseł, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„W mojej ocenie lista została skonstruowana z pomysłem, strategicznie. Została też dostosowana do preferencji wyborców, dlatego każdy na tej liście może znaleźć osobę, na którą warto oddać głos. Są osoby z przeszłością ministerialną, samorządową. Są osoby, które pracowały w gospodarce, więc każdy ma coś do zaoferowania. Ta lista jest mocna i z powodzeniem jesteśmy w stanie walczyć o zwycięstwo w okręgu numer dwa w Wałbrzychu” - mówił Gwóźdź 2 września podczas prezentacji listy.

Liderką listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w okręgu wałbrzyskim została posłanka Monika Wielichowska, jedna z najbliższych współpracowniczek Donalda Tuska. Startując przed czterema laty z trzeciego miejsca w tym okręgu Wielichowska zdobyła ponad 15 tys. głosów. Jedynką wałbrzyskiej listy był wówczas – podobnie jak w 2015 roku - były minister obrony Tomasz Siemoniak, który otrzymał ponad 45 tys. głosów. Obecnie otwiera on listę KO w Opolu.

Przedstawiając pod koniec sierpnia kandydatów z okręgu nr 2 Wielichowska podkreślała, że nadchodzące wybory będą najważniejszymi od 1989 roku.

„Walczymy o wszystko, walczymy o Polskę samorządną, demokratyczną, praworządną, nowoczesną, otwartą i przede wszystkim tolerancyjną. (…) Tworzymy znakomitą drużynę, drużynę doświadczonych polityków i polityczek, drużynę, na którą składają się samorządowcy, działacze społeczni i aktywiści, przedsiębiorcy, ale także debiutanci” – mówiła.

Kolejne miejsca na liście KO w okręgu wałbrzyskim zajmują posłanka Izabela Mrzygłocka, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, były poseł, menadżer Robert Jagła i wiceprezydentka Wałbrzycha Sylwia Bielawska.

Listę Nowej Lewicy otwiera w Wałbrzychu, podobnie jak cztery lata temu, poseł Marek Dyduch. W poprzednich wyborach zagłosowało na niego ponad 14 tys. wyborców. Liderką listy Trzeciej Drogi została mieszkająca w Warszawie prawniczka Aleksandra Maria Leo. Z pierwszego miejsca listy Bezpartyjnych Samorządowców kandyduje dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Bartłomiej Kubicz. Z kolei liderem listy Konfederacji został Damian Gomółka, przedsiębiorca pochodzący z Dzierżoniowa.

W okręgu wałbrzyskim do obsadzenia jest osiem mandatów. 

Łódzkie. W okręgu sieradzkim wyborcza rywalizacja głównie między Joanną Lichocką (PiS) a Cezarym Tomczykiem (KO)

W okręgu nr 11 obejmującym m.in. Sieradz, Kutno, Łęczycę i Wieluń (Łódzkie) w wyborczym pojedynku liderów zmierzą się posłanka PiS Joanna Lichocka i poseł KO Cezary Tomczyk. O miejsca w Sejmie powalczą też poseł PSL z listy Trzeciej Drogi Paweł Bejda, a także posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy.

W okręgu nr 11, jednym z trzech w woj. łódzkim, do zdobycia jest 12 mandatów poselskich, czyli najwięcej w regionie. Okręg obejmuje 12 powiatów: kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski.

Na sieradzkiej liście PiS liderem jest posłanka tego ugrupowania, członkini Rady Mediów Narodowych, b. dziennikarka Joanna Lichocka. Z drugiego miejsca startuje samorządowiec z Pabianic, były wiceszef łódzkiego Sejmiku i były poseł Krzysztof Ciebiada. Trzeci na liście PiS w okręgu nr 11 jest poseł Tadeusz Woźniak z Solidarnej Polski, a czwarte miejsce zajmuje szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz. Na tej liście PiS są też m.in. posłowie Piotr Polak, Paweł Rychlik, Marek Matuszewski i wiceminister edukacji poseł Tomasz Rzymkowski.

W wyborcze szranki z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu sieradzkim staną m.in: z pierwszego miejsca były rzecznik rządu Ewy Kopacz poseł Cezary Tomczyk a z drugiej pozycji posłanka Agnieszka Hanajczyk z Aleksandrowa Łódzkiego oraz jako trzeci na liście Tomasz Ziółkowski.

W okręgu nr 11 w 2019 r. przedstawiciele partii rządzącej zdobyli 7 z 12 mandatów.

Jeden z chcących zachować anonimowość polityków PO podkreślił w rozmowie z PAP, że wiele wskazuje na ponowny sukces PiS w okręgu sieradzkim. "+Jedenastka+ to bardzo duży i wymagający ogromnego wkładu pracy okręg. A na liście PiS jest wielu kandydatów stąd, znających teren i wyborców. My możemy powalczyć o utrzymanie trzech mandatów zdobytych w 2019 roku" - powiedział działacz PO.

Wśród elektoratu PiS panuje podobny pogląd. Zdaniem jednego z samorządowców powiatu z południa okręgu i regionu łódzkiego, z walczącym tutaj o zdecydowane zwycięstwo PiS, walkę - i to tylko w większych miejscowościach - może nawiązać jedynie KO, ale trudno jej kandydatom będzie powtórzyć wynik sprzed czterech lat. "Tutaj u nas panuje przekonanie, które ktoś trafnie sformuował jeszcze przed kampanią: przewagę będzie miała lista PiS, której przewodzi dziennikarka tropiąca afery PO i PSL, czyli Joanna Lichocka, a te afery przykrywał wówczas rzecznik prasowy rządu Ewy Kopacz - Cezary Tomczyk. Jemu się nie udało" - powiedział samorządowiec.

Wyborczą stawkę w okręgu sieradzkim uzupełniają kandydaci Trzeciej Drogi z posłem Pawłem Bejdą z PSL - jako liderem listy i Nowa Lewica, której przewodzi starająca się o reelekcję Paulina Matysiak. W okręgu nr 11 zarejestrowano też  listę Konfederacji z jej liderem Markiem Szewczykiem oraz sejmową listę Bezpartyjnych Samorządowców, gdzie "jedynką" na liście - jak podaje PKW - jest Arkadiusz Podsiadły. 

Opole. Kukiz, Siemoniak, Zawisza, Galla, Skalnik i Gomoła jedynkami na listach do Sejmu

W okręgu wyborczym obejmującym województwo opolskie na pierwszych miejscach w wyborach do Sejmu są: Paweł Kukiz - lista PiS, Tomasz Siemoniak - KO, Marcelina Zawisza, Ryszard Galla, Włodzimierz Skalik i 24 - letni Adam Gomoła.

Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera Paweł Kukiz. W pierwszej piątce tej listy znalazło się jeszcze dwóch polityków ugrupowań będących koalicjantem PiS - Marcin Ociepa (stowarzyszenia OdNowa RP) i Janusz Kowalski (Suwerenna Polska). Biorąc pod uwagę wyniki tej trójki z ostatnich wyborów, jeżeli uda im powtórzyć sukces z 2019 roku, to możliwe jest utrzymanie obecnego stanu posiadania, czyli 5 mandatów z 12 w regionie.

Listę największego konkurenta Zjednoczonej Prawicy, czyli KO, otwiera poseł Tomasz Siemoniak, minister obrony w rządach PO-PSL. Na liście KO jest też wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński. Zabrakło na niej m.in. szefa regionalnych struktur PO Andrzeja Buły, który jest marszałkiem województwa i sekretarza regionalnej PO i byłego posła tej partii Roberta Węgrzyna, chociaż ten deklarował chęć startu w wyborach.

O reelekcję z numeru jeden na liście KW Mniejszość Niemiecka będzie starał się Ryszard Galla. Mniejszość ma nadzieję na powrót sytuacji z początku lat 90-tych, gdy posiadała kilku przedstawicieli w Sejmie i jednego senatora. Walczyć ma o to m.in. Rafał Bartek - przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim (kandydat do Sejmu) oraz Henryk Lakwa, obecny starosta opolski, który będzie kontrkandydatem w okręgu obejmującym stolicę regionu i jego powiat m.in. dla kandydata Paktu Senackiego (Piotr Woźniak z Lewicy) i rektora Politechniki Opolskiej Marcina Lorenca (PiS).

Jedynką Lewicy w regionie ponownie będzie posłanka Marcelina Zawisza, która w ubiegłej kadencji zdobyła mandat jako "spadochroniarz" z Warszawy, zwyciężając z liderem opolskiego SLD, Piotrem Woźniakiem.

Na liście KKW „Trzecia Droga - PSL - PL2050 Szymona Hołowni” jedynką jest 24-letni Adam Gomoła, deklarujący się jako "Ślązak, działacz społeczny i ekonomista". Jak przyznał w wywiadzie dla jednego z portali, w ostatnich wyborach głosował na Konfederację. Początek kampanii Trzeciej Drogi w regionie był dość trudny, bo jak wychwyciły regionalne media, przedstawiciele ugrupowania Hołowni nie za bardzo współpracowali z ludowcami i zdarzało się, że tego samego dnia koalicjanci robili osobne konferencje prasowe w różnych miejscach, dowiadując się o tym od dziennikarzy.

Pierwsze miejsce na liście Konfederacji przypadło Włodzimierzowi Skalnikowi, który już kilkukrotnie - bez powodzenia - startował w różnego rodzaju wyborach.

W 2019 roku najwięcej mandatów poselskich w regionie zdobył PiS (5), przed KO (4). Po jednym mandacie miały: Mniejszość Niemiecka, Lewica i Kukiz'15. 

Lubelskie. Czarnek, Kamiński, Mucha, Wcisło i Grabczuk liderami list wyborczych w regionie

Liderem listy PiS do Sejmu w okręgu nr 6 (Lublin) jest szef MEiN Przemysław Czarnek. Wśród pozostałych kandydatów są m.in. obecni wiceministrowie: Artur Soboń i Jan Kanthak. Debiutantem w wyborach parlamentarnych jest m.in. Michał Moskal, szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który będzie kandydować z drugiego miejsca.

Listę Trzeciej Drogi otwiera Joanna Mucha, posłanka z 16-letnim stażem, minister sportu i turystyki w latach 2011-2013. W 2019 r. startowała do Sejmu z listy KO w okręgu lubelskim i uzyskała ponad 57,5 tys. głosów. W 2021 r. przeszła do Polski 2050.

Mocnym wsparciem listy Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu lubelskim jest wiceprezes PSL, doświadczony europoseł Krzysztof Hetman, który kandyduje z drugiego miejsca. Krzysztof Hetman był marszałkiem województwa lubelskiego w latach 2010-2014. W październiku 2011 r. zdobył mandat posła startując z listy PSL i uzyskując 10,8 tys. głosów, ale zrzekł się mandatu. W 2014 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2019 r. ponownie kandydował na europosła i zdobył 105,9 tys. głosów.

Z pierwszego miejsca na liście KO wystartuje Marta Wcisło, posłanka od 2019 r. Cztery lata temu startując z listy KO z trzeciego miejsca uzyskała drugi najwyższy wynik - ponad 15 tys. głosów.

"Jedynką" listy Nowej Lewicy jest poseł Jacek Czerniak. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył 17,7 tys. głosów.

Liderem listy komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość jest wicestarosta powiatu świdnickiego Bartłomiej Pejo, którego w wyborach samorządowych 2018 r. poparło 865 osób.

Z pierwszego miejsca z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy startuje bezpartyjny prawnik Marek Woch.

W okręgu nr 7 (Chełm) "jedynką" z listy PiS jest minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, poseł III, IV, V, VII i VIII i IX kadencji. W ostatnich wyborach kandydował z okręgu nr 19 (Warszawa), gdzie uzyskał 19,7 tys. głosów.

Na kolejnych miejscach na liście PiS znaleźli się m.in. doradca ministra aktywów państwowych Jacka Sasina Ryszard Madziar oraz posłanka Monika Pawłowska, która w wyborach w 2019 r. zdobyła mandat z listy SLD. Później przeszła do Porozumienia, a od 2021 r. jest członkiem PiS. Z chełmskiej listy kandyduje również wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (Suwerenna Polska).

Z pierwszego miejsca z listy KO startuje Krzysztof Grabczuk, były prezydent Chełma, później marszałek i wicemarszałek województwa lubelskiego. W Sejmie zasiada od wyborów 2019 r., kiedy to zdobył 15,4 tys. głosów. Trzecie miejsce na liście KO zajmuje Stanisław Żmijan, poseł od 2001 r.

Listę Trzeciej Drogi otwiera kandydat ludowców, wójt gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński. Trzecie miejsce zajmuje rolnik, radny sejmiku i były marszałek województwa w latach 2014-2018 Sławomir Sosnowski.

Pierwsze miejsca na listach pozostałych komitetów w okręgu chełmskim zajmują: przedsiębiorca, członek PiS Dariusz Langa (KW Bezpartyjni Samorządowcy), grafik Witold Tumanowicz (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), ekonomistka Sylwia Buźniak (KW Nowa Lewica), przedsiębiorca Piotr Czekirda (KW Polska Jest Jedna) i nauczycielka Karolina Haczykowska (KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju).

Poznań. Szymon Szynkowski vel Sęk i  Adam Szłapka 

Startujący z pierwszego miejsca na liście PiS do Sejmu Szymon Szynkowski vel Sęk urodził się w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ze specjalizacją stosunki międzynarodowe. W latach 2003-2004 był stypendystą programu Socrates Erasmus na Uniwersytecie w Osnabrück. W latach 2006-2015 był radnym miasta Poznania. Posłem został w 2015 roku, zasiadał w sejmowych komisjach Unii Europejskiej i Spraw Zagranicznych oraz przewodniczył Polsko-Niemieckiej Grupie Parlamentarnej.

W latach 2018-2022 Szynkowski vel Sęk był sekretarzem stanu ds. polityki europejskiej, polonii, dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. W latach 2018-2019 był pełnomocnikiem Rządu ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu, a w latach 2020-2021 pełnomocnikiem Rządu ds. polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej i obchodów 30-lecia V4. Od 2022 roku jest ministrem ds. Unii Europejskiej. .

Jedynką listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z okręgu 39 jest urodzony w Kościanie (woj. wielkopolskie) poseł i lider Nowoczesnej Adam Szłapka. Z wykształcenia jest politologiem. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, a także studia podyplomowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, Studium Polityki Zagranicznej. W poprzednich wyborach Szłapka uzyskał 51951 głosów.

Posłanka Katarzyna Ueberhan (KW Nowa Lewica) urodziła się w Poznaniu, jest filozofką. Ukończyła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Nauk Społecznych, kierunku Filozofia - Życie publiczne. 

Z pierwszego miejsca na liście KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni wystartuje Ewa Schädler, przedsiębiorczyni, przewodnicząca regionalnych i poznańskich struktur Polska 2050 Szymona Hołowni.

Z pierwszego miejsca w okręgu poznańskim wystartuje także Tomasz Jeger z (KW Bezpartyjni Samorządowcy).

W okręgu nr 39 obejmującym Poznań i powiat poznański do zdobycia jest łącznie 10 mandatów. W poprzednich wyborach 5 zdobyła KO, trzy mandaty PiS oraz dwa mandaty Lewica.

W wyborach do Sejmu w okręgu pilskim - nr 38 - zmierzą się posłowie Jakub Rutnicki (KO), Krzysztof Paszyk (KKW Trzecia Droga) i Krzysztof Czarnecki (PiS).

Jedynką na liście KKW Trzecia Droga będzie poseł PSL Krzysztof Paszyk. Jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Prawa i Administracji. 

Z pierwszych miejsc na listach w okręgu 38 (Piła) wystartują także: przedsiębiorczyni z Rogoźna Beata Maria Ott-Rodak (KW Bezpartyjni Samorządowcy), Ziemowit Przebitkowski (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Dariusz Standerski (KW Nowa Lewica).

Okręg nr 38 obejmuje powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, szamotulski, wągrowiecki, wolsztyński, oraz złotowski. Do zdobycia jest tu łącznie 9 mandatów. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku PiS zdobyło tu cztery mandaty, Koalicja Obywatelska trzy, zaś PSL i SLD po jednym.

W wyborach do Sejmu w okręgu nr 37 (Konin) z pierwszego miejsca na liście KO wystartuje lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Zmierzy się z jedynką PiS - Zbigniewem Hoffmannem; ministrem - członkiem Rady Ministrów, sekretarzem Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. W poprzednich wyborach parlamentarnych Hoffmann również był jedynką z tego okręgu.

Z pierwszego miejsca na liście KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni wystartuje posłanka, przewodnicząca koła parlamentarnego Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. W poprzednich wyborach także startowała z tego okręgu.

Jedynkami na listach w okręgu nr 37 będzie także: ekonomista Tadeusz Tomaszewski (KW Nowa Lewica), przedstawiciel władzy samorządowej Mateusz Sławomir Wojciechowski (KW Bezpartyjni Samorządowcy), prawniczka Anna Mirosława Bryłka (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Krystian Waldemar Piotrzkowski (KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców) oraz Artur Stanisław Klamecki (KWW RDIP).

Okręg nr 37 w wyborach do Sejmu obejmuje powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki, wrzesiński, oraz Konin - miasto na prawach powiatu. Do zdobycia jest tu łącznie 9 mandatów. 

Zachodniopomorskie. Hoc, Arłukowicz, Lubczyk, Prokop-Paczkowska, Adamczyk i Tomczak jedynkami w okręgu 40

Prawo i Sprawiedliwość w okręgu koszalińskim postawiło na sprawdzoną "drużynę". Pierwsze trzy miejsca na liście niezmiennie zajmują posłowie: Czesław Hoc, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker i wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. Listę PiS zamyka, co dla wyborców może być zaskoczeniem, koszaliński społecznik Stefan Romecki z Kukiz’15, któremu w 2015 r. udało się wejść do Sejmu.

Natomiast Koalicja Obywatelska postanowiła wzmocnić koszalińską listę o europosła Bartosza Arłukowicza, ministra zdrowia za rządów Donalda Tuska, doświadczonego parlamentarzystę, który wcześniej był wybierany na posła z okręgu szczecińskiego. KO oddała "dwójkę" koalicjantowi z Zielonych Przemysławowi Słowikowi, radnemu ze Szczecina. Z kolei poseł Piotr Zientarski, który otwierał listę KO w poprzednich wyborach, jest dopiero na miejscu piątym.

Poseł Radosław Lubczyk jest jedynką Trzeciej Drogi. Tu nie ma zaskoczenia, bo w poprzednich wyborach otwierał listę PSL do Sejmu z okręgu 40. Mandat zdobył, co było wielkim osiągnięciem, bo ludowcy nie mieli go tu przez 22 lata. Niespodzianką nie jest także pierwsze miejsce poseł Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej na liście Nowej Lewicy.

Konfederacja postawiła na Jana Kazimierza Adamczyka, prawnika z Koszalina, który bezskutecznie próbował swoich sił w wyborach na prezydenta Koszalina. Z kolei jedynką Bezpartyjnych Samorządowców jest Sebastian Tomczak, menager, koordynator wyborów komitetu w Zachodniopomorskiem.

Ciekawie zapowiada się kampania kandydatów do Senatu z okręgu nr 100, z regionu koszalińskiego. Platforma Obywatelska w ramach paktu senackiego postawiła na senatora Stanisława Gawłowskiego, który jest jednym z oskarżonych w tzw. aferze melioracyjnej. O głosy będzie on walczyć z piątką kontrkandydatów.

Andrzej Jakubowski (samorządowiec, kanclerz Uniwersytetu Szczecińskiego) kandyduje z listy PiS, a Jan Kuriata (radny miejski, rektor PWSZ w Koszalinie) z własnego komitetu. Obaj są dawnymi kolegami partyjnymi Gawłowskiego. O mandat senatora ubiegają się także: radca prawny Marcin Sychowski, który startuje z listy Konfederacji, inż. ochrony środowiska Iwona Maliszewska z listy Bezpartyjnych Samorządowców oraz lokalny dziennikarz Marek Łagocki - z własnego komitetu.

W kołobrzeskim okręgu senackim nr 99 o mandat walczyć będzie trzech kandydatów. Pakt senacki reprezentuje senator Janusz Gromek z PO. PiS wystawił debiutantkę pedagog Barbarę Aściukiewcz, a Konfederacja radnego powiatu drawskiego Marcina Nagórskiego.

W okręgu 40. do wzięcia jest osiem mandatów do Sejmu. W poprzednich wyborach po trzy trafiły do PO i PiS oraz po jednym do Lewicy i PSL. Oba mandaty senackie uzyskała PO. 

Piotrków Trybunalski. Marszałek senior z PiS i dziennikarz z KO w pojedynku wyborczych "jedynek"

Sejmowy okręg wyborczy nr 10 obejmuje wschodnią i południowo-wschodnią część regionu łódzkiego: miasta Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice, a także powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki i tomaszowski. Do zdobycia jest tu 9 mandatów poselskich.

Listę Prawa i Sprawiedliwości otwiera jeden z najbardziej znanych działaczy opozycji niepodległościowej w PRL, były szef MSW w rządzie Jana Olszewskiego i wykonawca ówczesnej uchwały lustracyjnej, minister obrony narodowej od 2015 r. do 2018 r., marszałek senior upływającej kadencji Antoni Macierewicz. Drugi na liście jest minister rolnictwa Robert Telus, na pozycji trzeciej PiS umieściło posłankę z Radomska Annę Milczanowską a kolejne miejsce zajmuje prezydencki doradca i radny łódzkiego sejmiku Paweł Sałek.

O mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej w Piotrkowie ubiega się  - zatrudniony m.in. w Telewizji Polskiej w latach 70., 80 i 90.  ub. w. - dziennikarz , były członek PZPR, obecnie bezpartyjny Bogusław Wołoszański, współpracownik komunistycznej bezpieki, m.in. podczas pobytu w Wielkiej Brytanii, o pseudonimach "Ben" i "Rewo". Druga na liście KO w okręgu nr 10 jest farmaceutka Magdalena Spólnicka, trzecie miejsce zajął nauczyciel Adrian Witczak a czwarte miejsce przypadło absolwentce filologii polskiej Małgorzacie Pingot.

Na listach partyjnych w okręgu piotrkowskim liderem Trzeciej Drogi jest poseł PSL Dariusz Klimczak, a liście Nowej Lewicy przewodzi wybrana cztery lata temu z SLD posłanka Anna Sowińska. W okręgu nr 10 zarejestrowano też listę Konfederacji, gdzie na pierwszym miejscu umieszczono Partyka Marjana, listę Bezpartyjnych Samorządowców z liderem Dariuszem Matyśkiewiczem oraz listę ugrupowania o nazwie Ruch Dobrobytu i Pokoju, którą otwiera architekt Janusz Kwaśniewski.

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Łódzkiego dr Huberta Horbaczewskiego sytuacja w okręgu piotrkowskim może okazać się podobna do stanu po poprzednich wyborach, kiedy to na ogólną liczbę 9 mandatów, PiS zdobyło 5, KO 2 a PSL (KP) i SLD (Lewica) po jednym miejscu w Sejmie.

W rozmowie z PAP naukowiec ocenił, że Wołoszański jako lider listy KO stanowi przykład odmiennej, niż w innych okręgach regionu łódzkiego, taktyki wyborczej PO. "Dziennikarz, ze względu na dawną popularność swoich programów, może zebrać trochę więcej głosów, ale ja nie wierzę w to, aby rozpoznawalność Wołoszańskiego dała istotny efekt. Zwłaszcza, że został wystawiony w okręgu, w który liderem PiS jest Antoni Macierewicz" - podsumował Horbaczewski. (PAP)

Autorzy: Janusz Majewski, Beata Kołodziej, Robert Fiłończuk, Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz, Ewa Bąkowska, Dariusz Sokolnik, Szymon Bafia, Roman Skiba, Wojciech Huk, Agata Tomczyńska, Hubert Bekrycht, Marek Szczepanik, Piotr Nowak, Gabriela Bogaczyk, Anna Jowsa, Inga Domurat

kno/ mar/mmi