O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o obronie ojczyzny

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o obronie ojczyzny. Jej głównym celem jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas uroczystości mówił, że Polska musi być krajem, który będzie się skutecznie bronił; musimy budować społeczne poparcie dla wojska i bronić pojęcia wspólnoty i narodu.

Prezydent RP Andrzej Duda; fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda; fot. PAP/Radek Pietruszka

W uroczystości w Pałacu Prezydencki bierze udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele sił zbrojnych.

Ustawa o obronności liczy ponad 820 artykułów, zawartych na ponad 450 stronach i dotyczy m.in. zwiększenia budżetu na obronność. Zapisano w niej, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych.

Więcej

Za przyjęciem ustawy głosowało 450 posłów. Fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm przyjął ustawę o obronie ojczyzny. Zwiększa liczebność polskiego wojska

Zgodnie z ustawą Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co 4 lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.

W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy, szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".

Więcej

Senat, Fot. PAP/Albert Zawada

Senat jednogłośnie przyjął ustawę o obronie ojczyzny bez poprawek. Ustawa trafi teraz do prezydenta

Ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.(PAP)
gn

Zobacz także

  • Fot. PAP

    Wiceszef MSWiA: w sytuacjach kryzysowych musi być jednolite dowództwo

  • Przedstawiciele polskich firm zbrojeniowych wzięli udział w konferencji Defence24 Day. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Prezes PGZ: mamy czasy, kiedy to, co robimy, zaczęło być postrzegane jako ważne i potrzebne

  • Fot. Twitter/MON

    Od dziś rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

  • Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Rafał Guz

    W życie weszła ustawa o obronie ojczyzny. Błaszczak: zwiększymy liczebność WP i nakłady na Siły Zbrojne RP

Serwisy ogólnodostępne PAP