W Katowicach rozpoczyna się 14. Europejski Kongres Gospodarczy

2022-04-25 08:59 aktualizacja: 2022-04-25, 11:23
XIII Europejski Kongres Gospodarczy w 2021. Fot. www.eecpoland.eu
XIII Europejski Kongres Gospodarczy w 2021. Fot. www.eecpoland.eu
Wsparcie dla Ukrainy, scenariusze przyszłości i konkretne propozycje działań na rzecz tego kraju - znalazły się w agendzie rozpoczynającego się w poniedziałek w Katowicach 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Udział w dorocznym trzydniowym spotkaniu, odbywającym się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm oraz instytucji wsparcia biznesu, a także naukowcy i eksperci. W otwarciu wydarzenia ma uczestniczyć premier Mateusz Morawiecki.

Wojna w Ukrainie

Sesja inauguracyjna, którą poprzedzi wystąpienie komisarz Unii Europejskiej ds. energii Kadri Simson, ma być poświęcona wojnie w Ukrainie, zmianom w globalnej architekturze geopolitycznej, planowi dla Ukrainy i uniezależnieniu się od rosyjskich surowców. Uczestniczyć w niej mają m.in. wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna (online), minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański, europoseł, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Wielkiej Brytanii Greg Hands.

"Agresja Rosji i wojna w Ukrainie spowodowały gwałtowne i głębokie zmiany w gospodarce. Potrzebne są spotkania bezpośrednie, bo tak wiele nowych czynników, ryzyk, zmian, wymaga omówienia. Potrzebne jest forum dla debaty na wszelkich szczeblach, jakim jest właśnie Kongres" - ocenił szef organizującej Kongres Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Gospodarka w kontekście wojny na Wschodzie

Kolejne sesje tego dnia mają być poświęcone m.in. pakietowi Fit for 55 (z udziałem komisarz Simson), cyfrowej transformacji, infrastrukturze transportowej, sztucznej inteligencji, Polskiemu Ładowi (w zakresie wyzwań dla biznesu), inwestycjom, zielonej transformacji energetyki, portom morskim nad Bałtykiem, atutom i problemom euro (waluty), problemom branży transportowej czy gospodarce w kontekście wojny na Wschodzie.

Jak informują organizatorzy, udział w kongresie potwierdzili szefowie wielu resortów – nie tylko gospodarczych - polskiego rządu, m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister zdrowia Adam Niedzielski, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wiceminister finansów Artur Soboń czy pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów

W programie przewidziano 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, w tym debaty dotyczące m.in. transformacji energetycznej, cyfryzacji, e-commerce, nowych technologii, rozwoju sztucznej inteligencji, ochrony zdrowia czy samorządu. Odbywać się będą prezentacje, gale, briefingi, nieoficjalne spotkania i kuluarowe dyskusje.

Po raz siódmy kongresowi będzie towarzyszyć poświęcone startupom wydarzenie European Tech and Start-up Days. Kongresowi towarzyszą również mają kolejne edycje konkursu „Top Inwestycje Komunalne” i rankingu „Inwestor bez Granic”, Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych czy wręczenie tytułów „Promotor Polski”.

Organizowany od 2009 r. Kongres należy do największych tego typu spotkań świata biznesu, nauki i polityki w Europie Środkowej. Rekordowa pod względem frekwencji była edycja kongresu w 2019 r., kiedy w imprezie i wydarzeniach towarzyszących uczestniczyło ponad 15,5 tys. osób. W tym roku do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się według organizatorów ponad 8,5 tys. osób.(PAP)

autor: Mateusz Babak
gn/