O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Norwegia chce, by MTS zbadał, czy Izrael łamie prawo, utrudniając pomaganie Palestyńczykom

Rząd Norwegii zapowiedział, że przedstawi projekt rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającej Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do zbadania, czy Izrael łamie prawo międzynarodowe, uniemożliwiając niesienie pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie.

Israeli soldiers stand at the border gate. Fot. EPA/Abir Sultan
Israeli soldiers stand at the border gate. Fot. EPA/Abir Sultan

Jak przekazał norweski resort dyplomacji, wiele krajów już zadeklarowało poparcie dla tej inicjatywy.

Premier Jonas Gahr Store ocenił w wydanym oświadczeniu, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Izraela wyraźnie naruszają obowiązujący porządek międzynarodowy.

"Społeczność międzynarodowa nie może zaakceptować, że ONZ, międzynarodowym organizacjom humanitarnym i państwom w sposób systemowy uniemożliwia się funkcjonowanie w Palestynie i dostarczanie pomocy humanitarnej Palestyńczykom na terenach pod izraelską okupacją. Podważa to prawo Palestyńczyków do otrzymywania pomocy humanitarnej i pomocy ratującej życie. Mamy zbiorowy obowiązek zareagować" - oświadczył polityk.

Więcej

Gaza. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

UNRWA: sytuacja humanitarna na północy Strefy Gazy krytyczna. Potrzebne zawieszenie broni

W poniedziałek izraelski parlament, Kneset, przyjął dwie ustawy, które zakazują działalności UNRWA - w tym kraju, a izraelskim urzędnikom i instytucjom - współpracy z nią. Przepisy te de facto delegalizują funkcjonowanie tej agendy ONZ, odpowiedzialnej za niesienie pomocy palestyńskim uchodźcom na Bliskim Wschodzie. Szef UNRWA Philippe Lazzarini został uznany przez Izrael za persona non grata.

Na początku sierpnia Izrael wycofał akredytację dla norweskich dyplomatów działających na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, wzywając ich do niezwłocznego opuszczenia tych terenów. Minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide zapowiedział wówczas podjęcie przez Oslo "stosownych działań".

Z Oslo Mieszko Czarnecki (PAP)

cmm/ akl/ kp

Zobacz także

  • Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Strefa Gazy. Odnaleziono ciała ratowników medycznych po ostrzelaniu karetek pogotowia

  • Benjamin Netanjahu, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Netanjahu: przywódcy Hamasu będą mogli wyjechać, jeżeli złożą broń

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    ONZ: w Strefie Gazy zapasy pomocy żywnościowej wystarczą tylko na dwa tygodnie

  • Zniszczenia szpitala Nasser po izraelskim ataku w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Izrael twierdzi, że zabity dziennikarz Al-Dżaziry był też snajperem Hamasu

Serwisy ogólnodostępne PAP