Nowy prezydent Argentyny nie wycofa kraju z porozumienia paryskiego

2023-12-10 19:34 aktualizacja: 2023-12-11, 11:08
Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia. Fot. 	PAP/DPA
Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia. Fot. PAP/DPA
Argentyna pozostanie częścią paryskiego porozumienia klimatycznego po objęciu w niedzielę władzy przez nowego prezydenta Javiera Mileia – zapewniła w rozmowie z agencją Reutera argentyńska wysłanniczka na szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju Marcia Levaggi.

Milei deklarował w kampanii wyborczej, że nie wierzy w odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu, co określał jako kłamstwo wymyślone przez lewicę. Polityka mająca na celu powstrzymanie zmian klimatu służy jego zdaniem „finansowaniu leniwych socjalistów”.

Levaggi, wysłanniczka nowego rządu w Buenos Aires na konferencję w Dubaju, zapewniła, że Argentyna nie wystąpi z porozumienia paryskiego. „Argentyna pozostanie zobowiązana porozumieniem paryskim. Uszanujemy wszystkie nasze uzgodnienia klimatyczne” – powiedziała.

„Milei jest liberałem, jest libertarianinem i wierzy w siły rynkowe. A rynek żąda, by uwzględnić środki, aby zmierzyć się ze zmianą klimatu” – dodała. Zapewniła, że jej kraj podtrzymuje zobowiązanie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 do 2050 roku.

Porozumienie paryskie z 2015 roku ustanowiło cel polegający na ograniczeniu wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5 stopnia C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Szacuje się, że globalne temperatury wzrosły już o ponad 1,28 stopnia od 1880 roku.

W Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trwa 28. konferencja sygnatariuszy ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, zwana w skrócie COP28. Organizowane corocznie od 1995 roku konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki służącej ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury i dostosowaniu się do skutków zmian klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia. (PAP)

TEMATY: