O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Od mydła i pieluch do dachówek i okien – ewolucja pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Wsparcie władz lokalnych i celowa pomoc dla grup wykluczonych jest dziś najważniejsza – powiedział PAP o pomocy humanitarnej dla Ukrainy dr Wojciech Wilk, szef Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). W jego opinii, Polacy zdali test z pomocy dla Ukraińców bardzo dobrze.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

PCPM pomagało Ukrainie od pierwszego dnia wojny. „Początkowo angażowaliśmy się w pomoc osobom przesiedlonym oraz ewakuowanym cywilom, którzy ucierpieli na skutek wojny. Wspieraliśmy zarówno tych, którzy trafili do Polski, jak i do zachodniej części Ukrainy” – powiedział koordynator projektów ukraińskich w PCPM Michał Kulpiński.

Wilk dodał, że choć władze nie były przygotowane na przyjęcie w krótkim czasie ponad 1,5 mln Ukraińców, to sytuację uratowała mobilizacja polskiego społeczeństwa. „Powinniśmy podziękować i wyrazić szacunek wszystkim Polakom, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Zapewnienie dachu nad głową, szczególnie w okresie zimowym, było wówczas kluczowe” – przypomniał sytuację z lutego i marca 2022 r.

„Ukraina jako państwo działa. Lepiej w niektórych warunkach, gorzej w innych, ale działa. Dlatego szeroka dystrybucja dóbr materialnych jest dziś niepotrzebna. Należy docierać do potrzebujących z pomocą punktowo lub przekazując zapomogi finansowe” – stwierdził szef PCPM.

Kulpiński zauważył, że m.in. na wyraźną prośbę ukraińskich szpitali PCPM przekazało specjalistyczny sprzęt medyczny czy chłodnię na dodatkowe ciała, które nie mieściły się w kostnicy. Ponadto uruchomiono program wsparcia, dzięki któremu ponad 700 osób przesiedlonych zostało zatrudnionych przez kilka miesięcy do prac interwencyjnych. „Ci ludzie otrzymali pracę i wynagrodzenie. Dało to im poczucie własnej wartości i ułatwiło integrację z lokalną społecznością” – dodał.

Więcej

Fot. PAP/Paweł Supernak

Ambasador Ukrainy: to nie jest trzecia rocznica wojny, a jej jedenasta [NASZE WIDEO]

Zapytany przez PAP o pomoc dostarczoną w ostatnich miesiącach, Kulpiński wyliczył m.in. pakiety higieniczne przekazane dla osób z niepełnosprawnościami i z ograniczoną mobilności w obwodzie chersońskim i charkowskim. Fundacja wyremontowała także ok. 500 domów jednorodzinnych wstawiając okna, dachy i drzwi, aby przywrócić podstawową funkcjonalność budynków.

Zdaniem Wilka, w najbliższym czasie należy przede wszystkim wesprzeć miasta i ośrodki wiejskie, aby mogły one zapewnić mieszkańcom lepsze warunki w zakresie pomocy społecznej, zdrowotnej i edukacji. „Pomoc powinna trafiać do tych miejscowości na zachodzie Ukrainy, gdzie wzrosła liczba ludności o 25 lub więcej procent. To oznacza większe obciążenie szkół, szpitali, systemów przesyłu prądu czy wywozu śmieci” - powiedział. W jego opinii, ważne jest także aby w ciągu najbliższych miesięcy pomóc ukraińskim samorządom w pracach nad dokumentami, dotyczącymi odbudowy państwa, w tym planami realizacji najpilniejszych inwestycji.

Szef PCPM dodał, że działania pomocowe dla Ukrainy, to przede wszystkim praca wielu ludzi, w tym i wolontariuszy. „W pierwszych miesiącach wojny w Charkowie przekazywaliśmy pomoc humanitarną z samochodów osobowych, bo każda furgonetka była celem rosyjskiego ostrzału. Teraz w Chersoniu są drogi, gdzie co drugi samochód cywilny jest atakowany przez drony. Trzeba nieść pomoc, ale w takich warunkach, aby nie narażać samych odbiorców, ani osób, które ją dostarczają. Ryzyko jest absolutnie potężne” – podkreślił.

Marta Zabłocka (PAP)

mzb/ mal/ ał/

Zobacz także

  • Zniszczenia po trzęsieniu ziemi w Mandalaj w Mjanmie, fot. PAP/EPA/NYEIN CHAN NAING

    Liczba ofiar trzęsienia ziemi w Mjanmie przekroczyła 3 tys. osób

  • Pomoc humanitarna dla Birmy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ADI WEDA

    Komisja Europejska wysłała do Mjanmy 80 ton pomocy humanitarnej, w tym produkty dla dzieci

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    ONZ: w Strefie Gazy zapasy pomocy żywnościowej wystarczą tylko na dwa tygodnie

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ zapowiada redukcję międzynarodowego personelu w Strefie Gazy

Serwisy ogólnodostępne PAP