O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Strefa Gazy. Izraelscy żołnierze zatrzymali dziesiątki pracowników medycznych

Żołnierze izraelscy zatrzymali kilkudziesięciu pracowników medycznych kluczowego szpitala na północy Strefy Gazy, w tym jego dyrektora - poinformował w sobotę podległy terrorystycznemu Hamasowi resort zdrowia na tym palestyńskim terytorium. Armia izraelska podała, że byli to terroryści i osoby podejrzane o terroryzm.

Strefa Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Strefa Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Zatrzymani członkowie personelu medycznego szpitala Kamal Adwan, w tym dyrektor Hosam Abu Safija, zostali zabrani na przesłuchanie – podało ministerstwo zdrowia Strefy Gazy.

Armia izraelska powiadomiła później w komunikacie, że zakończyła „punktową operację przeciwko centrum dowodzenia Hamasu w szpitalu Kamal Adwan” i zatrzymano w jego okolicy „ponad 240 terrorystów”, a dyrektor jest „podejrzany o bycie terrorystą Hamasu” i ma zostać przesłuchany.

Kamal Adwan był ostatnim dużym szpitalem na północy Strefy Gazy, ale po izraelskim nalocie już „nie działa” – powiadomiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). „Według wstępnych informacji najważniejsze oddziały zostały spalone i zniszczone podczas nalotu. Sześćdziesięciu członków personelu medycznego i 25 pacjentów jest w stanie krytycznym” – podkreśliła organizacja.

Więcej

Demonstranci wspierają rodziny zakładników Hamasu Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Media w USA oceniają szanse na uwolnienie izraelskich zakładników przed objęciem władzy przez Trumpa

Naoczny świadek przedstawiający się jako Mohamad powiedział AFP, że żołnierze izraelscy kazali wszystkim młodym mężczyznom rozebrać się przed wyjściem ze szpitala i przejść do szkoły, która jest wykorzystywana jako areszt i miejsce przesłuchań. „Żołnierze pytali nas o ruch oporu, Hamas, broń oraz o ludzi, którzy filmowali bombardowania” – oznajmił.

Od października armia izraelska wzmogła swą ofensywę lądową i lotniczą na północy Strefy Gazy, aby – jak twierdzi – uniemożliwić przegrupowanie się bojownikom Hamasu.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r. Zabito wówczas około 1,2 tys. osób, a 251 porwano. W reakcji Izrael rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę operację zbrojną. Według lokalnych władz w jej wyniku zginęło ponad 45 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać z domów. (PAP)

mw/ ap/ ał/gn/

Zobacz także

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/MOHAMMED SABER

    ONZ: w Strefie Gazy zapasy pomocy żywnościowej wystarczą tylko na dwa tygodnie

  • Zniszczenia szpitala Nasser po izraelskim ataku w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Izrael twierdzi, że zabity dziennikarz Al-Dżaziry był też snajperem Hamasu

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

    ONZ zapowiada redukcję międzynarodowego personelu w Strefie Gazy

  • Zniszczona Strefa Gazy, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Ataki na Strefę Gazy. Od wznowienia ofensywy Izraela zginęło 730 osób

Serwisy ogólnodostępne PAP