Szef klubu KO: przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości będzie przedstawiciel Polski 2050

2024-06-25 11:50 aktualizacja: 2024-06-25, 13:30
Przewodniczący KP KO Zbigniew Konwiński. fot. PAP/Rafał Guz
Przewodniczący KP KO Zbigniew Konwiński. fot. PAP/Rafał Guz
Szef klubu KO Zbigniew Konwiński przekazał w rozmowie z PAP, że przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości będzie przedstawiciel Polski 2050 Szymona Hołowni. Wcześniej szefostwo sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej po pośle tej partii Michale Kobosko objęła Agnieszka Pomaska z KO.

O tym, że klub Polska 2050 - Trzecia Droga oraz klub Koalicji Obywatelskiej "wymienią się" szefostwem tych dwóch komisji, pisał "Dziennik Gazeta Prawna". We wtorek portal jedennewsdziennie.pl podał jednak nieoficjalnie, że szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka może zostać obecny szef komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych Jarosław Urbaniak.

W rozmowie z PAP przewodniczący klubu KO Zbigniew Konwiński przekazał, że szefem komisji sprawiedliwości będzie przedstawiciel Polski 2050. Nie podał jednak żadnego konkretnego nazwiska, nie potwierdzając tym samym ani nie zaprzeczając podnoszonej przez media kandydaturze Pawła Śliza. Wcześniej komisji przewodniczyła wybrana do europarlamentu Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Konwiński przekazał również, że w środę o godz. 17 klub KO spotka się z ministrem sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym Adamem Bodnarem. Jak wskazał, to jedno z cyklicznych spotkań z ministrami, na których omawiane są najważniejsze sprawy będące w ich gestii.

Nieoficjalnie wiadomo, że ważnym tematem będzie kwestia senackich poprawek do noweli o KRS. W czerwcu w internetowej części rozmowy w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MS Arkadiusz Myrcha wyraził przekonanie, że Sejm zagłosuje nad nimi przed wakacjami parlamentarnymi. Najpierw poprawkami musi zająć się jednak sejmowa komisja sprawiedliwości, która zamówiła do niej ekspertyzy.

Nowela o KRS w wersji przyjętej przez Sejm w kwietniu tego roku przewidywała, że prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwać sędziom wyłonionym po zmianie przepisów dotyczących KRS w 2017 r. 8 maja senatorowie KO i Lewicy zgłosili jednak poprawkę, która zmienia ten przepis, gwarantując bierne prawo wyborcze wszystkim sędziom. "Chcemy zrobić taką ustawę, która będzie podpisana przez prezydenta" - mówiła wcześniej marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Dzień później Senat w głosowaniu poparł nowelę ustawy wraz z poprawkami.

Zmiany skrytykowały organizacje sędziowskie i prokuratorskie - m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów "Themis" i Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia". Bronił ich jednak szef MS Adam Bodnar. W czerwcowym wywiadzie z PAP minister podkreślał, że czeka na "dalszą, pogłębioną dyskusję w tym zakresie, z szacunkiem dla wszystkich argumentów pojawiających się po stronie tych, którzy przez osiem lat walczyli o praworządność".(PAP)

kh/