O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dlaczego Koalicja Obywatelska zdecydowała się na prawybory?

Prawybory przyciągają uwagę mediów, budują sylwetkę kandydata i angażują członków partii – powiedział PAP politolog Olgierd Annusewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że z ich organizacją wiąże się także ryzyko: nie uwzględniają głosu niezdecydowanych w drugiej turze wyborów.

Premier Donald Tusk Fot. PAP/Paweł Supernak
Premier Donald Tusk Fot. PAP/Paweł Supernak

Więcej

Zobacz galerię (1)
Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski Fot. PAP/ Marcin Gadomski/Piotr Polak

Trzaskowski czy Sikorski? Który przekona do swoich racji partyjną większość i czy będzie to "rycerskie współzawodnictwo"?

Zarząd Krajowy PO jednomyślnie zdecydował w sobotę o organizacji prawyborów przed wyborami prezydenckimi, które wyłonią jednego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Kandydatami będą prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

Annusewicz przypomniał, że w Platformie Obywatelskiej pierwszy raz prawybory odbyły się w 2010 r.

"Wówczas okazały się absolutnym sukcesem. Przede wszystkim dlatego, że w tym okresie Platforma Obywatelska absolutnie dominowała w przestrzeni medialnej. Większość wiadomości zaczynała się od relacjonowania tego, co w danym momencie się działo na odcinku prawyborów. W marketingu politycznym nazywamy ten mechanizm agenda setting (ang. ustalanie programu – PAP)" – powiedział.

Zdaniem eksperta, gdyby na prawybory zdecydowało się Prawo i Sprawiedliwość, to prawdopodobnie ten pomysł nie zostałby zrealizowany w Koalicji Obywatelskiej. "Ponieważ PiS z prawyborów zrezygnowało, to KO chce w ten sposób przyciągnąć uwagę mediów i opinii publicznej" – ocenił.

Dodał, że organizacja prawyborów ma również zwiększyć zaangażowanie członków Koalicji Obywatelskiej i jej sympatyków i zbudować sylwetkę kandydata. "Widzę tutaj wiele korzyści" – podkreślił.

Według Annusewicza z organizacją prawyborów wiąże się jednak pewne ryzyko.

"Głos ludu, czyli tych, którzy będą w tych prawyborach uczestniczyć, niekoniecznie uwzględnia to, w jaki sposób w drugiej turze wyborów zachowa się tzw. elektorat niezdecydowany" – zaznaczył.

Jak zastrzegł, w Polsce wybory prezydenckie wygrywa się w drugiej turze, co oznacza, że kandydat musi przyciągnąć głosy wyborców innych partii, którzy w pierwszej turze stracili swoich kandydatów albo przynajmniej zniechęcić te osoby do pójścia na wybory.

Więcej

Radosław Sikorski, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz, Piotr Polak

Prawybory w KO. Kiedy poznamy kandydata na prezydenta?

"Prawybory nie uwzględniają ryzyka, które pojawia się w drugiej turze. Tutaj lepiej sprawdza się popatrzenie na wyniki badań i ocena szans kandydatów właśnie w tym kontekście" – stwierdził.

Zdaniem eksperta wyniki ogólnopolskich badań sugerują, że większą sympatią cieszy się Rafał Trzaskowski i w związku z tym to on ma w tej chwili większe szanse na zwycięstwo w prawyborach.

Jednak – jak zastrzegł – prawybory wiążą się z wewnętrzną kampanią wyborczą, która może wpłynąć na ten wynik.

"Być może Radek Sikorski okaże się w prawyborach kandydatem walczącym i ta kampania przeważy szalę na jego stronę" – ocenił. (PAP)

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/ mar/
 

Zobacz także

  • Prawybory w Turcji. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Partyjne prawybory przed wyborami prezydenckimi w Turcji. Pierwsze w historii tego kraju

  • Anita Kucharska-Dziedzic Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Kucharska-Dziedzic: nie jestem zaskoczona wynikiem prawyborów w KO

  • Donald Tusk, Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Tusk: wyłonienie kandydata KO w prawyborach to pierwszy krok

  • Radosław Sikorski, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Zubrzycki/Leszek Szymański

    Politycy KO: Trzaskowski przygotowywał się do prezydentury od 5 lat, Sikorski - dobry na czas niepokoju

Serwisy ogólnodostępne PAP