O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej. Ekspert: spadek inflacji i wzrost wynagrodzeń wspierają odbicie konsumpcji

Spadek inflacji przy solidnym wzroście wynagrodzeń wspiera odbicie konsumpcji - przekazał Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do najnowszych danych GUS. W jego ocenie, zmiany w cyklu na rynku mieszkaniowym wspomogą konsumpcję.

Klienci podczas zakupów w galerii handlowej Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Klienci podczas zakupów w galerii handlowej Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w środę, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2023 r. wzrosła o 2,8 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,2 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,8 proc. rdr. Produkcja budowlano-montażowa w październiku 2023 r. wzrosła o 9,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,5 proc.

Więcej

Fot. Pixabay

Inflacja w październiku. GUS podał dane

Analityk PIE zauważył, że wynik sprzedaży detalicznej to pierwszy wzrost od dziewięciu miesięcy. Dodał, że komentarz GUS wskazuje na poprawę sprzedaży: paliw (+16,7 proc.), motoryzacji (+12,3 proc.) oraz farmaceutyki (+2,3 proc.). Spadki wciąż występują w handlu prasą i książkami (-11,0 proc.), meblami i sprzętu RTV i AGD (-10,9 proc.) oraz tekstyliach (-1,9 proc.) – zauważył.

Ekspert ocenił, iż spadek inflacji przy "solidnym wzroście wynagrodzeń" wspiera odbicie konsumpcji.

"Pozytywne nastroje widać także w badaniach koniunktury – w październiku wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej zbliżył się do poziomu sprzed lutego 2022. Rosnąca zamożność przyczyni się do poprawy w przyszłym roku – analitycy ankietowani przez Focus Economics wskazują na wzrost rzędu 3,3 proc." – stwierdził Sergiej Druchyn.

Ekonomista dodał, że wyniki budownictwa "napędza głównie budowa obiektów inżynierii lądowej ze wzrostem o 17,6 proc.". Liczba specjalistycznych robót budowlanych wzrosła o 7,1 proc. rdr i "ponownie rośnie rynek mieszkaniowy" – dynamika budowy budynków była o 1,1 proc. wyższa niż rok temu – wskazał. Zdaniem Druchyna, zmiany w cyklu na rynku mieszkaniowym wspomogą poprawę konsumpcji – wraz z większym popytem na mieszkania "wzrośnie też sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD".

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński

kno/

Galeria (1)

  • Sprzedaż detaliczna
    1/1

    Sprzedaż detaliczna

Zobacz także

  • Kobieta na zakupach Fot. PAP/Albert Zawada

    Ekonomiści: dane za grudzień rysują obraz powolnego ożywienia

  • Supermarket, zakupy. Fot. PAP/Albert Zawada

    Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie wzrosła o 3,1 proc. rdr - GUS

  •  Jeden z nowych sklepów sieci spożywczej Żabka w Warszawie, zasilany tylko zieloną energią, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Albert Zawada

    Ostateczna cena akcji Grupy Żabki w ofercie publicznej ustalona. Ile wynosi?

  • Owoce i warzywa na terenie Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wyniki handlu w górę. Ekonomiści: to efekt wzrostu realnych wynagrodzeń

Serwisy ogólnodostępne PAP