M. Rzeczkowska: to, że w projekcie budżetu na 2024 r. nie ma zapisanej Tarczy, nie oznacza, że jej nie będzie

2023-09-01 06:39 aktualizacja: 2023-10-19, 18:57
minister finansów, Magdalena Rzeczkowska, fot. PAP/Piotr Polak
minister finansów, Magdalena Rzeczkowska, fot. PAP/Piotr Polak
To, że w projekcie budżetu na 2024 r. nie ma zapisanej Tarczy, nie oznacza, że jej nie będzie - przekazała w czwartek PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Przypomniała, że Tarczy nie było też w projekcie budżetu na 2023 r, a Polacy korzystają z jej rozwiązań

"Fakt, że w projekcie ustawy budżetowej na 2024 nie ma zapisanej Tarczy nie oznacza, że jej nie będzie. Podobnie było w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023, a Polacy mogą z tego rozwiązania korzystać. Obserwujemy obecnie zauważalnie spadającą inflację, już we wrześniu będzie jednocyfrowa. Spodziewamy się, że skutkiem tego stopy procentowe będą również spadać" - przekazała PAP minister finansów

"Równocześnie działania rządowe, będące w gestii różnych ministerstw cechuje elastyczność i reagowanie na zmienną sytuację na rynkach międzynarodowych i poziom inflacji. Te działania skutecznie chronią Polaków przed niespotykanym wzrostem cen. Uzupełniają się i ewoluują, aby odpowiadać na wyzwania zmiennej rzeczywistości. Rząd obserwując sytuację na rynkach surowcowych i energetycznych podejmuje celowane działania, aby zmniejszyć presję inflacyjną i stworzyć osłonę gospodarstw domowych przed skutkami zawirowań" - dodała szefowa resortu finansów.

Jak podkreśliła Rzeczkowska, rząd wdrożył "różne uzupełniające się mechanizmy fiskalne i osłonowe".

"Dostosowujemy je do bieżącej sytuacji, aby zapewnić Polakom optymalną ochronę. Będziemy na bieżąco obserwować sytuację i reagować stosownie do potrzeb. A to oznacza, że jeśli taka potrzeba wystąpi, podejmiemy decyzję o kontynuacji Tarcz w przyszłym roku" - zapewniła minister.

To, że na obecnym etapie projekt budżetu na 2024 nie przewiduje utrzymania tarczy antyinflacyjnej potwierdził w czwartek podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów, Sebastian Skuza. Zastrzegł jednak, że nie wie, jaka będzie ostatecznie "decyzja polityczna".

Obecnie w ramach tarczy antyinflacyjnej obniżony jest VAT na podstawowe produkty żywnościowe do poziomu 0 proc.

W czwartek po południu rzecznik prasowy rządu, Piotr Müller, napisał na Twitterze, że o ile zajdzie taka potrzeba "to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane".

"Nasz rząd zawsze reaguje w czasie kryzysów. Tarcze finansowe, antykryzysowe i antyinflacyjne były uruchamiane zgodnie z potrzebami. Tak samo będzie w przyszłości. Jeżeli nadal będzie taka potrzeba, to tarcze antyinflacyjne będą utrzymane. Teraz miesiąc po miesiącu inflacja spada. Rząd PiS jest gwarantem tego, że będzie tak dalej" - podał. (PAP)

 

nl/