O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Marek Sawicki o projekcie ws. sądów powszechnych: powinien powstać zespół konsensualny, aby znaleźć rozwiązanie

Powinien powstać zespół konsensualny z przedstawicielami wszystkich stron, który zaproponuje ścieżki wyjścia z tej sytuacji - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef klubu PSL-TD Marek Sawicki, odnosząc się do proponowanych przez szefa MS zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych.

Marek Sawicki, fot. PAP/Albert Zawada
Marek Sawicki, fot. PAP/Albert Zawada

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał w piątek do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w rozporządzeniu – Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

"Proponowane przepisy sprawią, że wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie. Rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną ustawą o KRS z 8 grudnia 2017 r. w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw" – czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości. Ministerstwo wyjaśniło, że "propozycja zmiany przepisów jest spowodowana tym, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o KRS wprowadziła sprzeczny z Konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS".

Do projektowanych zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych negatywnie odniosła się w niedzielę Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska.

"Najwyższe zaniepokojenie budzi fakt, że nowy szef MS rozpoczyna urzędowanie od przedkładania projektów, które zmierzają do pogwałcenia fundamentów porządku konstytucyjnego RP, w tym zasady trójpodziału władz i niezawisłości sędziów" - stwierdziła.

Jak czytamy, "Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego jako organ konstytucyjny, kierujący Sądem Najwyższym, który na mocy art. 183 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych w zakresie orzekania, zwraca uwagę na oczywistą i rażącą niekonstytucyjność dwu projektowanych przepisów w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, które stanowią w szczególności pogwałcenie: niezawisłości sędziowskiej; niezależności władzy sądowniczej i konstytucyjnej hierarchii źródeł prawa".

"Wydaje mi się, że powinien powstać jakiś zespół konsensualny, być może obok parlamentu, z przedstawicielami prezydenta, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, żeby można było usiąść w spokoju, ciszy i przygotować takie zmiany, które będą satysfakcjonowały wszystkie strony i jednocześnie będą uznane ostatecznie przez prezydenta" - powiedział Sawicki. "Żeby znów nie przeprowadzać zmian w sposób niekonstytucjonalny, co wielokrotnie w Polsce miało miejsce, trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie" - stwierdził.

Zdaniem posła PSL-TD, zespół ten powinien zebrać prawników wszystkich stron, którzy "mając poczucie odpowiedzialności za państwo i za pewność obrotu prawnego i gospodarczego w Polsce spróbują jakoś z tego klinczu wyjść".

"Wydaje mi się, że mamy rozsądną grupę prawników, profesorów, funkcjonujących sędziów, którzy mogliby w zaciszu, bez rozgłosu, usiąść i dokonać analizy tego co się wydarzyło w wymiarze sprawiedliwości i zaproponować ścieżki wyjścia. Bo też nie może być tak, że 3 tysiące sędziów będzie kompletnie kwestionowanych, a 6 mln wyroków niepewnych" - zastrzegł.

Sawicki ocenił, że być może początkiem zmian powinno być uporządkowanie spraw związanych z sędziami pokoju, a później - jak proponuje szef MS - zmiany w urzędowania sądów powszechnych.

"Ale to wymaga też zmian konstytucyjnych, więc to wydaje się dobry moment na początku kadencji. Będę starał się rozmawiać z rożnymi środowiskami, aby być może już w tej chwili, w zaczynającym się 2024 roku powołać komisję konstytucyjną" - wskazał. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

jc/

Zobacz także

  • Marek Sawicki Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Sawicki: wynik prawyborów w KO pokazał, że Trzaskowski ma silną pozycję w swoim środowisku

  • Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Rok temu Sejm X kadencji zabrał się na pierwszym posiedzeniu. Rząd Mateusza Morawieckiego podał się do dymisji

  • Przygotowania do wiecu wyborczego Donalda Trumpa Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER

    Sawicki: w USA wygrali zwolennicy konserwatyzmu, a nie progresji obyczajowej

  • Poseł PSL Marek Sawicki. Fot. PAP/Rafał Guz

    Sawicki: propozycje Lewicy i PL2050 ws. budownictwa to tęsknota za PRL-em

Serwisy ogólnodostępne PAP