Marsz Żywych: 6 maja Żydzi i Polacy upamiętnią ofiary Holokaustu

2024-02-20 13:37 aktualizacja: 2024-02-20, 13:36
Wiadomości pozostawione podczas ubiegłorocznego Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświecimiu. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wiadomości pozostawione podczas ubiegłorocznego Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświecimiu. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Marsz Żywych w Oświęcimiu, podczas którego Żydzi z całego świata upamiętnią ofiary Zagłady, odbędzie się 6 maja – dowiedziała się PAP od wicedyrektora Muzeum Auschwitz Andrzeja Kacorzyka. W uroczystości udział wezmą też młodzi Polacy.

6 maja uczestnicy tradycyjnie pokonają trzykilometrową trasę wiodącą spod bramy "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie odbędzie się główna ceremonia. Rokrocznie w uroczystości uczestnicy kilka tysięcy osób. Są to głównie Żydzi z całego świata. Towarzyszy im kilkusetosobowa grupa polskiej młodzieży.

Tegoroczny marsz odbędzie się w 80. rocznicę zagłady węgierskich Żydów. Stanowili oni największą grupę deportowanych do KL Auschwitz w ramach przeprowadzanego przez Niemców tak zwanego ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Muzeum Auschwitz podało, że od końca kwietnia do sierpnia 1944 roku z Węgier przywieziono około 430 tysięcy osób, w tym dzieci. Ponad 75 procent z nich zostało zgładzonych.

Główna ceremonia Marszy Żywych tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają również historię polskich Żydów. Spotykają się m.in. z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Przemarsz między byłymi obozami w święto Jom Ha-Szoa jest kulminacją projektu.

Pierwszy marsz odbył się w 1988 r. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 r. rokrocznie. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli między innymi prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

gn/