Oglądaj także na kanale YouTube
lub
wysłuchaj w formie podcastu
Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek była pytana w studiu PAP.pl m.in. o edukację włączającą w szkołach.
"Mamy ok. 4 proc. dzieci, które doświadczają różnego typu niepełnosprawności. Te dzieci są w polskim systemie edukacji. 65 proc. tych dzieci jest w szkołach ogólnodostępnych. Na to przeznaczamy około 11 mld (zł - przyp.)" - powiedziała w studiu PAP.pl Machałek.
Dodała, że resort wypracowuje różnego rodzaju mechanizmy i narzędzie, aby wspierać dzieci ze szczególnymi potrzebami.
"Stąd od 1 września do szkół trafiło pół miliarda złotych, które mają służyć zatrudnieniu dodatkowych specjalistów, ale to i psycholodzy, i pedagog specjalny, i logopedzi, którzy już od przedszkola będą wspierać dzieci w rozwoju. Zależy nam, żeby jak najszybciej i najpełniej zająć się dzieckiem, jeśli ono tego potrzebuje" - podkreśliła wiceszefowa MEiN.
O tym, że od września trafi do polskich szkół 520 mln zł na dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów mówił już w maju br. szef MEiN Przemysław Czarnek.
"Po trudnym okresie covidowym nauki zdalnej, która odbiła się na kondycji uczniów i młodzieży w polskich szkołach, trzeba było sięgnąć po rozwiązania, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, rodziców i nauczycieli. Dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta i decyzji premiera Mateusza Morawieckiego tylko w tym roku przeznaczamy 520 mln zł na dodatkowe kilkanaście tysięcy psychologów i specjalistów w polskich szkołach" – powiedział wówczas minister Czarnek. Zaznaczył, że dzięki tym pieniądzom liczba specjalistów zwiększy się z 21 tys. do 38 tys.(PAP)
Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Adrian Kowarzyk