O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Europosłanka Możdżanowska: blisko 4 mld euro trafią do Polski. To dowód, że środki UE dla Polski nie są zagrożone

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych to kolejny dowód na to, że środki unijne dla Polski nie są i nie były zagrożone. Blisko 4 miliardy euro trafią do Polski - powiedziała PAP europosłanka Andżelika Możdżanowska (PiS).

Europosłanka Andżelika Możdżanowska, fot. PAP/Tomasz Wojtasik
Europosłanka Andżelika Możdżanowska, fot. PAP/Tomasz Wojtasik

„To bardzo ważny moment wieńczący moją kilkuletnią pracę w Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego w tym zakresie. Blisko 4 miliardy euro trafią do Polski, w tym 415 mln euro dla Wielkopolski na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę miejsc pracy. Samorządy wykonały ogromną pracę przygotowując plany transformacji za co im serdecznie dziękuję. Jestem przekonana, że te środki odegrają kluczową rolę przy inwestycjach w czystą energię i wsparciu pracowników” – oświadczyła Możdżanowska.

„Dekarbonizacja, czyli redukcja emisji CO2, budzi ogromne emocje. Koniński ZE PAK przechodzi obecnie duże zmiany, a właśnie środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w tym pomogą. Zatwierdzenie przez Komisję Europejską planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych to kolejny dowód na to, że środki unijne dla Polski nie są, nie były zagrożone i będą trafiać do naszego kraju” – dodała europosłanka.

KE przyjęła w poniedziałek pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji. Ich wartość wynosi ponad 3,85 mld euro. Dotyczą one wsparcia transformacji klimatycznej obszarów górniczych na Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w Łódzkiem.

Więcej

Andżelika Możdżanowska, fot. PAP/Tomasz Wojtasik

Europosłanka PiS: środki UE z polityki spójności dla Polski nie są zagrożone

Większość przypisanych Polsce środków z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji (FST) - 2,4 mld euro - trafi na Śląsk i do zachodniej Małopolski. "Środki z funduszu będą wspierać w szczególności dywersyfikację lokalnej gospodarki dzięki inwestycjom w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w sektorach energii ze źródeł odnawialnych i czystej mobilności oraz w innych zielonych sektorach" - poinformowała KE.

"Aby naprawić szkody w środowisku spowodowane przez przemysł wydobywczy, FST zainwestuje również w rekultywację i dekontaminację 2,8 tys. hektarów terenów pogórniczych" - dodała.

FST przeznaczy ponadto środki na szkolenia dla 100 tys. pracowników zatrudnionych w sektorze paliw kopalnych, aby wyposażyć ich w nowe umiejętności, umożliwiające pracę w sektorach odnawialnych i neutralnych dla klimatu - obiecała KE.

Podregion koniński w Wielkopolsce otrzyma 415 mln euro na plan odejścia od wydobycia węgla brunatnego i opalanych nim elektrowni. Na Dolnym Śląsku podregion wałbrzyski otrzyma 581,5 mln euro na stopniowe odejście od węgla.

W województwie łódzkim oprócz kopalni węgla znajduje się również największy indywidualny emitent CO2 w UE – elektrownia Bełchatów. Polska zobowiązała się, że do 2030 roku w znacznym stopniu ograniczy wydobycie i spalanie węgla brunatnego w tym regionie. 369,5 mln euro pochodzących ze środków unijnych ma zostać zainwestowanych w nową infrastrukturę biznesową dla lokalnych MŚP i w laboratoria badawcze, a także w efektywność energetyczną i wprowadzenie energii ze źródeł odnawialnych.

FST wspiera obszary szczególnie dotknięte skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Takie obszary wskazuje się w terytorialnych planach sprawiedliwej transformacji podczas prowadzonych z KE negocjacji umów partnerstwa na lata 2021–2027 i powiązanych programów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

js/

Zobacz także

  • Europosłanka Anna Zalewska, fot. PAP/Marcin Obara

    Anna Zalewska: wiem, jak zatrzymać Zielony Ład

  • Komendant Straży Marszałkowskiej Michał Sadoń Fot. PAP/Leszek Szymański

    Komendant Straży Marszałkowskiej przeprasza posłankę. "Wyrazy ubolewania"

  • Beata Szydło Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Szydło: marszałek Hołownia nie znalazł czasu dla szefa MSZ. Mam radę dla marszałka - koniec z show

  • uroposłanka Anna Zalewska podczas połączonych paneli "Unia Europejska - szanse i zagrożenia dla polskiej wsi" oraz "Pakiet Fit for 55" w drugim dniu XVII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Europosłanka PiS Anna Zalewska ma przeprosić posłankę KO Agnieszkę Pomaską. Zapadł wyrok w procesie wyborczym

Serwisy ogólnodostępne PAP