Będzie nowy sprzęt dla strażaków uczestniczących w akcji gaśniczej w Przylepie

2023-07-26 17:00 aktualizacja: 2023-07-26, 17:36
Pogorzelisko w Przylepie Fot. PAP/Lech Muszyński
Pogorzelisko w Przylepie Fot. PAP/Lech Muszyński
Będzie nowy sprzęt dla strażaków uczestniczących w akcji gaśniczej w Przylepie – poinformował wojewoda lubuski. Wspólnie z prezesem WFOŚiGW w Zielonej Górze przedstawiono nowy program dedykowany jednostkom Straży Pożarnych biorącym udział w akcji w Przylepie.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak wspólnie z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Mariuszem Herbutem przedstawili nowy program dedykowany jednostkom Straży Pożarnych biorącym udział w akcji ratowniczo-gaśniczej w Przylepie pt. "Przylep – odbudowa potencjału technicznego i ochrony osobistej jednostek PSP i OSP biorących udział w akcji gaśniczej nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie".

Jak tłumaczył wojewoda, "dramatyczne wydarzenie z soboty - wybuch pożaru w magazynie z materiałami niebezpiecznymi w Przylepie, kiedy trwała trudna akcja ratownicza, pokazało wielki profesjonalizm prawie 400 lubuskich strażaków, w tym strażaków – ochotników oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej".

"Podczas akcji wykorzystano i zużyto też ogromną ilość sprzętu. W związku z tym mamy bardzo dobrą informację: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska uruchamia specjalny program, który ma na celu wsparcie odbudowy potencjału sprzętowego, utraconego podczas akcji gaśniczej w Przylepie" – mówił Władysław Dajczak.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Mariusz Herbut tłumaczył, że "program zakłada dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych strat przez OSP i PSP".

Budżet programu wynosi 1 mln zł. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony nabór. Herbut wskazał, że kosztem kwalifikowanym jest tu m.in. sprzęt ochrony osobistej strażaka, sprzęt techniczny oraz inne poniesione koszty niezbędne do prowadzenia akcji ratowniczej w Przylepie, a które zostały w niej zniszczone lub zużyte.

W komunikacie opublikowanym przez wojewodę w mediach społecznościowych podano, że celem Programu jest poprawienie funkcjonowania jednostek państwowych oraz ochotniczych straży pożarnych województwa lubuskiego, które utraciły pełną zdolność ratowniczo-gaśniczą w wyniku zaangażowania w akcji ratunkowej w dniach 22-24.07.2023 r. w Zielonej Górze, w dzielnicy Przylep.

"Realizacja programu polega na finansowaniu zakupu wyposażenia ochrony osobistej oraz sprzętu niezbędnego do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu" - napisano.

Strażacy z pożarem hali w Przylepie, w której składowane były niebezpieczne substancje, walczyli od soboty. Działania gaśnicze zakończyły się w niedzielę wieczorem. Jak informował PAP rzecznik lubuskiej PSP st. kpt. Arkadiusz Kaniak, w całej akcji wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty. (PAP)

autor: Anna Jowsa

kno/