P.o. zastępca Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Dominik Przelazły poinformował PAP, że na terenie działalności WIOŚ w Łodzi w ostatnich latach zidentyfikowano około 35 miejsc nielegalnego składowania i porzucenia odpadów niebezpiecznych. Jak dodał, część z tych przypadków dotyczyła działalności podmiotów posiadających zezwolenia na gospodarowanie odpadami, które jednak dopuszczały się istotnych naruszeń zezwoleń w zakresie sposobu magazynowania odpadów.
Nielegalne składowiska lub miejsca porzucenia odpadów stwierdzano m.in. w Rogowcu, Chabielicach, Rozprzy, Skierniewicach, Cielądzu, Kutnie, Krzyżanowie, Krośniewicach, Bedlnie, Dmosinie, Godzianowie, Grabowie, Łaniętach, Rawie Mazowieckiej, Białej Rawskiej, Łęczycy, Łowiczu, Brzezinach, Piątku, Nowym Kawęczynie, Rożniatowie, Strachanowie oraz na terenach gmin Drzewica, Burzenin i Zgierz.
"Według naszej wiedzy w ostatnich latach co najmniej pięc miejsc nielegalnego składowania lub porzucania odpadów z terenu gmin Widawa, Klonowa, Zgierz, Grabów, Rozprza zostało usuniętych lub uprzątniętych. WIOŚ w Łodzi nie posiada aktualnych danych w tym zakresie, gdyż postępowania prowadzone są przez organy samorządowe" – zaznaczył Przelazły.
Wskazał, że najczęściej na terenach uznawanych za nielegalne składowiska znajdowały się niezidentyfikowane substancje chemiczne gromadzone w beczkach czy pojemnikach typu mauser.
"Składowane odpady niebezpieczne magazynowane są w większości w metalowych, plastikowych beczkach lub pojemnikach tzw. mauserach bez oznaczenia rodzaju i kodu odpadów w nich magazynowanych. Są to najczęściej odpady płynne lub półpłynne. W ocenie WIOŚ mogą one pochodzić z różnych gałęzi przemysłu np. chemicznego, przetwórstwa ropy, rolnictwa. Według ustaleń składowane są między innymi: rozpuszczalniki, pozostałości farb i lakierów, odpadowe alkohole, kwasy, zasady, zużyte oleje, smary, żywice, szlamy z usuwania farb i lakierów, odpady klejów i szczeliw, czy odpady opakowań po substancjach niebezpiecznych" – tłumaczył.
Dodał, że likwidacja tego rodzaju miejsc prowadzona jest przez organy samorządowe; szansa ich usunięcia w dużej mierze zależy od środków finansowych jakimi dysponuje dana jednostka.
Systematyczne kontrole
Przelazły zapewnił, że WIOŚ w Łodzi prowadzi systematyczne kontrole miejsc gdzie zlokalizowane są ujawnione nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych. Wyjaśnił, że polegają one przede wszystkim na ocenie aktualnego stanu miejsca zgromadzenia odpadów w tym stanu technicznego pojemników w których magazynowane są odpady i identyfikacji aktualnych zagrożeń.
"O wynikach takich kontroli informowane są organy właściwe do podjęcia działań zmierzających do usunięcia nielegalnie składowanych odpadów, a także organy ścigania, straż pożarna" – zaznaczył. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
kno/