O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wstrząsająca zbrodnia w Warszawie. 15-latek zabił kolegę. Sąd: gdzie byli dorośli?

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację w sprawie Emila B., który w 2019 r. w stołecznej szkole zabił nożem o rok starszego kolegę. W mocy pozostała kara 25 lat więzienia, choć – jak przyznał SN – nie było to "oczywiste".

Sędzia Włodzimierz Wróbel Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sędzia Włodzimierz Wróbel Fot. PAP/Tomasz Gzell

"Ta sprawa jest wyjątkowa nawet w skali spraw rozpoznawanych w SN o poważne przestępstwa, bo kiedy nastolatek zabija innego nastolatka, to pojawiają się podstawowe pytania. (…) Gdzie byli dorośli?" – podkreślił w uzasadnieniu czwartkowego orzeczenia SN sędzia Włodzimierz Wróbel.

Więcej

Zatrzymany przez policję 16-latek Fot. Podkarpacka Policja

Nożownik, który poranił 12-letnią dziewczynkę, trafi do schroniska

Do zbrodni doszło w maju 2019 r. w szkole w stołecznej dzielnicy Wawer. Wówczas 15-letni Emil B. zadał 16-letniemu Jakubowi K. dziewięć ran kłutych w głowę, szyję, klatkę piersiową oraz brzuch. Sądy uznały, że Emil B. działał w wyniku wysoko nagannej motywacji; wskazywały też na bliższą znajomość między oprawcą a ofiarą. W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że między chłopcami pojawił się konflikt. Jak wskazywały sądy, Emil B. miał pretensje do Kuby z tytułu nierozliczonych należności związanych z obrotem narkotykami. Z relacji rówieśników wynikało, że chodziło o 1,5 tys. zł, ale nie ma na to innych dowodów.

Sąd nie mógł orzec dożywocia

Sąd okręgowy w lutym 2021 r. wymierzył sprawcy najsurowszą karę, jaką mógł wymierzyć – 25 lat pozbawienia wolności. Jako osobie niepełnoletniej nie można było orzec wobec sprawcy dożywocia. Wyrok utrzymała w styczniu ub.r. II instancja.

Obrona kwestionowała karę. SN w czwartek wskazał jednak na błędy w sporządzonej kasacji, będącej de facto powtórzeniem zarzutu apelacji.

"A sprawa wcale nie jest oczywista i nasuwa szereg wątpliwości. (…) W tak wyjątkowej sprawie nie może być najmniejszych wątpliwości, że kara eliminacyjna jest karą słuszną i będącą do pogodzenia ze standardami konstytucyjnymi oraz międzynarodowymi" – zaznaczył sędzia Wróbel.

Dlatego zostanie sporządzone pisemne uzasadnienie czwartkowego orzeczenia SN ze wskazaniem na okoliczności nie będące przedmiotem kasacji, co - jak zaznaczył sędzia Wróbel - "powinno znaleźć się w polu zainteresowania obrońców i ewentualnego wystąpienia do podmiotów szczególnych", czyli RPO lub Prokuratora Generalnego. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mar/
 

Zobacz także

  • Frank szwajcarski Fot. PAP/Adam Warżawa

    Umowa o kredyt bankowy jest umową wzajemną. Sąd Najwyższy zdecydował

  • Małgorzata Manowska Fot. PAP/Rafał Guz

    Pierwsza prezes SN: o wyborach będzie orzekać Izba Kontroli, innej opcji nie ma

  • Prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Prof. Wróbel: jeśli uchwała rządu miałaby dotyczyć Netanjahu, byłoby to podważenie sensu prawa międzynarodowego

  • Sąd Najwyższy, zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ostateczna kara dożywocia dla matki za zabójstwa czworga noworodków w Ciecierzynie

Serwisy ogólnodostępne PAP