Adam Bielecki: nie tylko ośmiotysięczniki są warte zdobycia

2023-10-12 12:16 aktualizacja: 2023-10-12, 12:17
Adam Bielecki. Fot. AdamTheClimber/Instagram
Adam Bielecki. Fot. AdamTheClimber/Instagram
"Zrozumiałem, że w himalaizmie najbardziej interesuje mnie aspekt eksploracji" – powiedział himalaista Adam Bielecki podczas prelekcji „Doświadczanie Annapurny. Himalaizm w wydaniu sportowym”, która odbyła się w warszawskim kinie „Wisła”.

Bielecki opowiadał o swoich zakończonych niepowodzeniem próbach wytyczenia nowej drogi na północnej ścianie Annapurny (8091 m).  Podczas półtoragodzinnego wystąpienia odniósł się też do problemów współczesnego himalaizmu, takich jak przeludnienie w górach oraz zaśmiecanie środowiska w Himalajach.

Wspinacz opowiedział, o tym, co skłoniło go do poszukiwania formy wspinaczki wysokogórskiej, która odpowiada jego wizji realizowania celów w górach. Zdecydował się na styl sportowy, lekki, w kilkuosobowych zespołach. Himalaista wyjaśnił, jak zmieniał dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosowywał je do wybranej metody wspinania.

Ostatnia część prelekcji dotyczyła akcji ratunkowej, w której uczestniczył Bielecki oraz Mariusz Hatala w maju tego roku.

„Dawa Szerpa jeden z szefów agencji Seven Summit Treks poprosił nas o wzięcie udziału w akcji. Miała na celu znalezienie i jak wtedy zakładaliśmy, wydobycie ciała hinduskiego himalaisty, który zginął podczas zejścia z wierzchołka Annapurny” – opowiadał Bielecki w rozmowie z PAP.PL dwa dni po akcji ratunkowej, gdy przebywał w bazie pod Annapurną. W trakcie poszukiwań okazało się, że Anurag Maloo żyje. Polakom oraz zespołowi Szerpów udało się wydobyć mężczyznę z lodowej szczeliny. Pomimo stanu krytycznego mężczyzna przeżył i wraca do zdrowia.

Annapurna to dziesiąty co do wielkości szczyt nad poziomem morza, posiada trzy wierzchołki. Został zdobyty po raz pierwszy 3 czerwca 1950 roku przez Maurice’a Herzoga oraz Louisa Lachenala, co czyni go pierwszą górą powyżej ośmiu tysięcy metrów, na której stanął człowiek. Zimowego wejścia jako pierwsi dokonali 3 lutego 1987 polscy himalaiści Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka.

Adam Bielecki wszedł na pięć ośmiotysięczników. Jest jednym z pierwszych zimowych zdobywców Gaszerbrumu I (9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołąbiem) oraz Broad Peaka (5 marca 2013 roku z Arturem Małkiem, Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką). Pozostałe szczyty ośmiotysięczne, które zdobył to Makalu (30 września 2011), K2 (31 lipca 2012), Gaszerbrum II (16 lipca 2018). Bielecki wspina się bez użycia dodatkowego tlenu. (PAP)

Autorka: Klaudia Grzywacz

kgr/jos/